Zasady bezpiecznego saunowania - W SAUNIE - Polski Portal Saunowy

News

POLSKI PORTAL SAUNOWY

Post Top Ad


Zasady bezpiecznego saunowania


Sauna może być zabiegiem terapeutycznym stosowanym w leczeniu wielu dolegliwości. Jednak w niektórych przypadkach, saunowanie może być szkodliwe lub nawet niebezpieczne dla życia. 


Kiedy możemy saunować, a kiedy należy sauny unikać? Jak saunowaćm, by pobyt w saunie był przyjemny i bezpieczny? Spróbujmy krótko określić 10 podstatowych zasad bezpiecznego saunowania.
1. Jeżeli nie jesteś pewien czy twój stan zdrowia predysponuje cię do saunowania - skonsultuj to ze swoim lekarzem. Saunowanie, w niektórych przypadkach może być szkodliwe. Do bezwzględnych przeciwwskazań do stosowania sauny należą: ostre, przewlekłe choroby zakaźne; wszelkie krwawienia, jawne i ukryte; niewydolność krążenia, miażdżyca znacznego stopnia; choroby w przebiegu ostrym i po­dostrym, choroby przewlekle w okresie za­ostrzeń, nowotwory złośliwe i łagodne w okresie wzrostu stałego. choroby psychiczne, padaczka, zaburzenia hormonalne, alkoholizm, narkomania, wyniszczenie i zniedołężnienie, znacznego stopnia.


2. Niedopuszczalne jest korzystanie z sauny pod wpływem alkoholu, środków psychotropowych,m narkotyków i "dopalaczy". Będąc w stanie odurzenia stanowisz zagrożenie dla siebie samego oraz innych osób w twoim otoczeniu.


3. Nie korzystaj z sauny bezpośrednio po dużym wysiłku np. po treningu wyczynowym lub pobycie w siłowni. Aby saunowanie było bezpieczne i zdrowe dla twojego organizmu powinieneś byc wypoczęty.4. Do sauny udaj się po lekkim posiłku i wypoczynku.


5. Aby zapewnić sobie komfort, higienę i bezpieczeństwo zdrowotne saunuj wyłącznie w czystych okryciach. Weź do sauny wyprane wyprane ręczniki i szlafrok.


6. Przed rozpoczęciem saunopwania zapoznaj się zasadami obowiązującymi w ośrodku, regulaminem i innymi informacjami. Ułatwi ci to korzystanie z atrakcji saunarium w sposób poprawny, higieniczny i bezpieczny.7. Jeżeli to możliwe, nie przebywaj w saunie samotnie. Dla własnego bezpieczeństwa warto zaprosić do wspólnego saunowania inną osobę, która może ci pomóc w przypadku złego samopoczucia, zasłabnięcia czy omdlenia. 8. Nie przebywaj w saunie zbyt długo. Maksymalny czas seansu saunowego to 15 do 30 minut Zbyt długi saunowanie jest bardzo niebezpieczne!

9. W każdej chwili możesz opuścić saunę. Jeżeli źle się poczujesz wyjdź z sauny niezwłocznie!


10. Unikaj odwodnienia. Podczas saunowania, twój traci dużą ilość płynów, uzupełnij je wypijając  kilka szklanek wody nim zdecydujesz się na kolejny seans w saunie.
Zawarte w artykule informacje nie są informacjami medycznymi. Jezeli masz wątpliwości, czt twój stan zdrowia predysponuje cię do saunowania - poproś o opinię swego lekarzaWiecej na temat zasad saunowania dowiesz się z artykułów: "Zasady poprawnego saunowania" oraz "Zasady kulturalnego saunowania".
Szymon Konkol2 komentarze:

  1. aquapool.sklep.pl/pl/blog/Jak-korzystac-z-sauny/35 polecam przeczytać..

    OdpowiedzUsuń
  2. Fajnie to wszystko zostało tu opisane.

    OdpowiedzUsuń

Dziękujemy za dodanie komentarza.