Zasady kulturalnego saunowania - W SAUNIE - Polski Portal Saunowy

News

POLSKI PORTAL SAUNOWY

Post Top Ad


Zasady kulturalnego saunowania
To nie jest text dla "zaprawionych w bojach saunamaniaków". Jeżeli od lat namiętnie saunujesz, to od dawna znasz zasady, które obowiazują w saunach. Jednak jeżeli jesteś nowicjuszem, lub dopiero zastanawiasz się czy odwiedzić saunarium i na czym saunowanie polega, to ten "dekalog" koniecznie musisz sobie przyswoić... Przedstawiam 10 podstawowych zasad kultury saunowania.1. Sauna to miejsce gdzie obowiązuje zasada wzajemnego szacunku i poszanowania godności osobistej.
2. Niedopuszczalne jest molestowanie czynne ani słowne i dyskryminowanie osób przebywających w saunarium  niezależnie od płci i tego czy są w ubraniu czy nago.

3. Przed wejściem do strefy saun weź prysznic z użyciem mydła lub np. żelu pod prysznic.
4. Poruszając się w strefie saun możesz okryć się szlafrokiem lub ręcznikiem, ubranie pozostaw w szatni.
5. Przed wejściem do sauny zdejmij okrycie. Możesz wejść do sauny w ręczniku przeznaczonym do saunowania. Nie musisz saunować nago jeżeli cię to krępuje. Pamiętaj jednak, że saunowanie w bieliźnie czy stroju kąpielowym jest niezdrowe i może grozić nawet poparzeniem ciała.
6. Rozłóż ręcznik w taki sposób, aby siedząc, żadna część twego ciała nie stykała się bezpośrednio z siedziskiem ani oparciem ławy.

7. Unikaj alkoholu. Jeżeli decydujesz się na spożywanie alkoholu w obiekcie saunowym - w strefie do tego przeznaczonej, pamiętaj że może to mieć negatywne skutki dla twojego zdrowia oraz powodować dyskomfort innych saunujących. Czyń to z rozwagą.
8. Nigdy nie używaj w saunie aparatów fotograficznych, kamer ani smartfonów. To poważne naruszenie praw osobistych innych osób.
9. Nie pal! W każdym saunarium obowiązuje zakaz palenia. Dotyczy to wszystkich pomieszczeń. Saunarium to strefa zdrowia. Jeżeli musisz zapalić to wyjdź na zewnątrz obiektu.
10. Dbaj o czystość. Nie zaśmiecaj pomieszczeń saunarium. Pamiętaj o tym, że nikt nie lubi potykać się o śmieci - a przecież ty również tego nie lubisz.

Więcej informacji na temat zasad poprawnego saunowania znajdziesz w artykule "Vademecum zdrowego i higienicznego saunowania", do lektury którego serdecznie zachęcam.Szymon Konkol
2 komentarze:

  1. Dziękuję, wreszcie pierwsze wzmianki na temat tego czym jest dobrze pojmowana kultura osobista i czego absolutnie nie wolno robić w saunie.
    Może przydałby się artykuł kiedy kobieta czuje się dyskomfortowo w saunie koedukacyjnej, kiedy nie przychodzi ze znajomymi? Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń

Dziękujemy za dodanie komentarza.