Jaka jest optymalna temperatura do saunowania w saunie suchej - W SAUNIE - Polski Portal Saunowy

News

POLSKI PORTAL SAUNOWY

Post Top Ad


Jaka jest optymalna temperatura do saunowania w saunie suchejŹródłem ciepła w tradycyjnej saunie fińskiej jest zainstalowany w jej wnętrzu piec opalany drewnem lub piec elektryczny zwany kiuas. Piec ogrzewa w pierwszej kolejności kamienie saunowe (kiuaskivi). W tym celu używa się specjalnych, odpornych na bardzo wysoką temperaturę i doskonale akumulujących ciepło kamieni pochodzenia wulkanicznego: diabaz, gabro, oliwin, perydotyt lub steatyt. Obecnie nierzadko stosuje się również kamienie syntetyczne, ceramiczne.

Po rozgrzaniu kamieni, można za pomocą drewnianego czerpaka wylać na nie niewielką ilość wody. Powstały w ten sposób obłok pary Finowie nazywają „löyly”. Operację tę można powtarzać wielokrotnie.
Tradycyjna fińska sauna nazywana jest sauną suchą: panuje w niej wilgotność w zakresie od 3 do 20 % i temperatura między 80 a 110ºC. W innych warunkach tak wysoka temperatura byłaby zupełnie nie do zniesienia. W saunie problem ten rozwiązany jest za pomocą czujników regulujących stopień wilgotności powietrza względem temperatury (w łaźniach parowych natomiast mamy do czynienia z odwrotną sytuacją – tam wilgotność osiąga 100%, a temperatura zazwyczaj nie przekracza 40ºC.

W typowej saunie fińskiej temperatura powietrza oraz drewna, z którego wykonane są ściany kabiny oraz ławki osiąga punkt rosy. Dlatego też, nawet w momencie odparowania wody wylanej na kamienie w piecu, para nie skrapla się na ścianach, a nasza skóra pozostaje sucha.

Ciekawostką jest, iż w regulacjach prawnych niektórych Państw zostały zapisane maksymalne dopuszczalne temperatury i przekroczenie ich może skutkować nakazem zamknięcia obiektu. Jest tak dla przykładu w Stanach Zjednoczonych (Underwriters Laboratories) oraz w Kanadzie (Canadian Standards Association), gdzie temperatura w saunie publicznej nie może przekroczyć 90ºC…

Niemniej jednak, prawdziwi Finowie nie wyobrażają sobie kąpieli w saunie w temperaturze niższej niż 100ºC. Natomiast rekord światowy należy do Fina, który spędził blisko piętnaście minut w saunie nagrzanej do temperatury 120ºC!

* Netografia: Sauna ekspert- edukacyjny portal wiedzy o saunie


1 komentarz:

  1. To zależy od nastawienia pieca. Jeśli np w obiekcie hotelowym jest 1dna sauna sucha. Najczęściej 80 do 90 stopni. Jeśli zaś np Saunarium jest więcej saun suchych To każda Sauna ma swoją moc np 45-60 60-70 lub 80-100.

    OdpowiedzUsuń

Dziękujemy za dodanie komentarza.