Saunowanie jako zabieg terapeutyczny - W SAUNIE - Polski Portal Saunowy

News

POLSKI PORTAL SAUNOWY

Post Top Ad


Saunowanie jako zabieg terapeutyczny



Saunowanie poza wieloma walorami jest przede wszystkim zabiegiem terapeutycznym. Leczenie ciepłem znane jest od ponad 3000 lat.  Zabieg ten polega na przekazywaniu do ustroju energii cieplnej głównie przez przewodzenie i przenoszenie. „Ciepło” oznacza postać energii powodującej wzrost temperatury ciał osób przebywających w saunie.

Saunowanie jako zabieg terapeutyczny stosowane jest w celach leczniczych, higienicznych oraz w odnowie biologicznej. Saunowanie jest zabiegiem zmiennocieplnym, w którym przegrzanie uzyskuje się przy pomocy gorącego powietrza – faza przegrzania o nieznacznej wilgotności. W zabiegu stosuje się także niskie temperatury do chłodzenia ciała zimną wodą, powietrzem, śniegiem.




Faza nagrzewania

Osoba saunuje w wygodnej dla siebie pozycji ( leżącej czy też siedzącej ). Gdy dobrze znosi wysoką temperaturę może się przenieść na wyższy poziom ławki. Polewanie kamieni sauny zwiększa wilgotność i wzmaga efekt przegrzania. Faza ta trwa ok 8 – 15’. Należy pamiętać, że jeśli poczujemy się źle, słabo, będziemy odczuwali dyskomfort w saunie - nawet jeśli będzie to po krótkiej chwili saunowania, należy niezwłocznie wyjść na zewnątrz, schłodzić się i udać do strefy wypoczynku. Najlepiej tego dnia już do sauny nie wracać.

 Faza ochładzania

W tej fazie schładzamy ciało chłodną, a następnie zimną wodą i dopiero po prysznicu udajemy się do basenu (nazywanych przez panie "źródełkiem"), gdzie najlepiej zanurzyć się w całości. Następnie udajemy się do strefy relaksu gdzie wypoczywamy minimum tyle czasu ile spędziliśmy na saunie. Oczywiście nie zapominamy o uzupełnieniu płynów, popijając wodę czy też inny napój małymi łykami, jeśli odczuwamy pragnienie.




Cykl fazy nagrzewania i ochładzania powtarza się 2 – 3 razy.


Sauna jest zalecana jako zabieg pielęgnacyjny, relaksujący, hartujący, wspomagający odchudzanie, zwiększa wydolność organizmu. Sauna należy do zabiegów silnobodźcowych:

- powoduje przegrzanie organizmu
- wzrost temperatury skóry
- zwiększone pocenie
- odgrywa ważną rolę w procesie detoksykacji ustroju
- rozszerza naczynia krwionośne skóry
- powoduje przesunięcie krwi na obwód
- usprawnia gospodarkę tlenową
- zwiększa ilość czynnych naczyń włosowatych
- zwiększa wydzielanie hormonów gruczołów dokrewnych
- wzrasta odporność organizmu
- pobudza warstwy rozrodcze naskórka




 Tak więc, drogie Panie i Panowie - do sauny!

Pamiętajcie jednak - nic na siłę. Sauna ma być relaksem i wypoczynkiem, a nie siedzeniem ze stoperem w ręku i odmierzaniem podręcznikowych norm czasowych. Wsłuchajcie się w swój organizm, bo to on właśnie jest najlepszym dla Was przewodnikiem...


5 komentarzy:

  1. Tak, sauna to samo dobro. Jej dobroczynny wpływ na zdrowie jest nieoceniony. :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W 100% się z Panią zgadzam!! Regularnie uczęszczam do Sauny już prawie 20 lat w tym 12 w Termach Rzymskich. A gdzie Pani Lisia uczęszcza do sauny jeśli to nie tajemnica! Pozdrawiam Jarek!!

      Usuń
  2. W pełni zgadzam się z treścią artukułu Pana Szymona. Od 19 lat saunowanie jest dla mnie panaceum na psychiczne zmęczenie. Oczywiście, że nie każdy dzień przynosi takie same doznania. Gdy jestem w gorszej formie, czyli "głos wewętrzny podpowiada: "nie idź"- pozostaję w domu.

    OdpowiedzUsuń
  3. Suplement: piękne zdjęcia. Oceniam także jako amator fotografik. Natomiast, mnie-saunamaniakowi, który propaguje poprawne saunowanie, brak ręczników pod ciałami Pań jest drobnym ich minusem

    OdpowiedzUsuń

Dziękujemy za dodanie komentarza.