Jak zbudować własną saunę? - W SAUNIE - Polski Portal Saunowy

News

POLSKI PORTAL SAUNOWY

Post Top Ad


Jak zbudować własną saunę?

Budowa sauny w domu nie jest prosta i wymaga użycia specjalnych materiałów wytrzymałych na działanie powietrza o wysokiej temperaturze. Pomieszczenie, w którym będzie sauna powinno być zamknięte, szczelne i odizolowane od reszty domu np. warstwą wełny mineralnej i panelami drewnianymi. Jaką saunę można wybudować, jak się do tego zabrać?
Miejsce sauny w domu

Przede wszystkim należy postanowić, czy ma być wewnątrz domu, czy w oddzielnym budynku. Jeśli kabinę uwzględnimy już na etapie projektowania domu, od razu zostaną zaplanowane wszelkie przyłącza, odpływ kanalizacyjny, sprawna wentylacja. Warto wtedy również przemyśleć przeznaczenie na nią większego pomieszczenia, w którym znajdzie się także natrysk (by schłodzić się po kąpieli w saunie), zmieszczą leżanka lub fotel (aby odpocząć) oraz umilające pobyt donice z roślinami. Przyjemnie jest też wyjść z takiego miejsca „kąpielowego” na taras, balkon lub do ogrodu albo chociaż móc popatrzeć na zieleń za oknem – okno przyczyni się również do lepszej cyrkulacji powietrza.

Kabina sauny – wymogi techniczne

 • Minimalna wysokość pomieszczenia - 2 m.
 • Zasilanie prądem trójfazowym.
 • Piec umieszczony na ścianie wejściowej do kabiny.
 • Drzwi kabiny otwierane na zewnątrz.
 • Podłoga - najlepiej z terakoty.
 • Pomieszczenie, w którym znajduje się sauna musi być wentylowane.Budowa sauny w domu

Saunę można zbudować na zewnątrz domu jako wolno stojącą lub wstawić ją do jednego z pomieszczeń wewnątrz domu. Częściej spotykany jest ten drugi rodzaj. W zależności od warunków panujących w saunie, czyli temperatury i wilgotności sauna może być sucha, mokra lub parowo-ziołowa.

Ściany i sufit w saunie

Wewnętrzne ściany sauny muszą być wykonane z paneli z odpowiedniego gatunku drewna, grubości co najmniej 12 mm. Do budowy sauny najczęściej stosuje się: świerk skandynawski, jodłę kanadyjską oraz cedr, który jest idealnym materiałem na saunę. Ważne jest, aby drewno miało jak najmniej sęków i minimalną ilość żywicy (aby zapewnić komfort użytkownikom). Pod warstwą paneli drewnianych znajduje się izolacja termiczna, najlepiej z wełny mineralnej.
Jej grubość może wynosić od 45 do 100 mm. Styropian nie jest odporny na wysoką temperaturę, nie powinno się więc wykonywać izolacji z płyt styropianowych. Odpowiednia izolacja jest bardzo ważnym elementem kabiny sauny. Sprawia, że czas nagrzewania skraca się do minimum, kosztów eksploatacji.

Podłoga odporna na wilgoć

Podłoga w saunie może być ułożona z terakoty lub też z wykładziny z tworzywa sztucznego. Na podłogę kładzie się drewniane kratki, dla ochrony przed poślizgiem. Kratkę podłogową trzeba pokryć specjalnym lakierem. Ważne jest, aby podłoga była odporna na wilgoć i wysoką temperaturę. W podłodze można dodatkowo zamontować odpływ wody, który szczególnie zalecany jest w saunach parowo-ziołowych.

Wentylacja w saunie

Ważne jest dostarczenie świeżego powietrza i odprowadzenie ciepłego i wilgotnego na zewnątrz. Powietrze powinno mieć możliwość swobodnej cyrkulacji. Efekt ten uzyskujemy dzięki zainstalowaniu otworów wlotu i wylotu powietrza.
Oświetlenie sauny

Jakie oświetlenie zainstalować w saunie? Stosujemy specjalne oprawy oświetleniowe, ze szczelnym kloszem, który osłania dokładnie żarówkę. Światło powinno być lekko przyciemnione. Oświetlenie w saunie powinno być instalowane na ścianach, min. 30 cm od sufitu. Może być również montowane pod ławkami. Nie można instalować oświetlenia w pobliżu pieca.

Jakie drewno na saunę?

Saunę buduje się z drewnianych paneli ze świerka skandynawskiego, cedru lub jodły kanadyjskiej. Na podłodze również może znaleźć się drewno, jednak należy je położyć na gotową podłogę (najlepiej wykonaną z płytek ceramicznych lub terakoty). Do izolacji ścian zastosuj wełnę mineralną. Dzięki odpowiednio grubej warstwie (45–100 mm) skrócisz czas nagrzewania sauny i oszczędzisz wydatki na prąd. Jeżeli jednak zdecydujesz się na saunę z drewnianych bali, nie musisz stosować izolacji z wełny.Ile kosztuje budowa sauny w domu?

Możesz zdecydować się na zlecenie budowy sauny zewnętrznemu wykonawcy lub na samodzielny montaż. Do wyboru masz sauny z gotowych elementów – koszt dwuosobowej sauny fińskiej mieści się w przedziale 5–6 tys. zł, a sauny na podczerwień – ok. 5–7 tys. zł. Wybierając taką opcję, zwróć uwagę, czy w zestawie znajdują się szklane drzwi. Jeżeli nie, musisz liczyć się z dodatkowym wydatkiem od ok. 600 zł w górę. Nie zapominaj też o najważniejszym elemencie sauny, czyli piecu. Im większa powierzchnia sauny, tym będzie potrzebny piec o wyższej mocy. Należy przyjąć, że na 1 m3 powierzchni potrzeba 1 kW mocy pieca. Cena pieca o mocy 6–8 kW to ok. 1200 zł.
Więcej na temat samodzielnego montazu saunu...

21 komentarzy:

 1. Jak budowałem swój dom od razu wiedziałem, że chcę mieć swoją saunę i siłownię. Budowę sauny jednak wolałem zlecić fachowcom. Wystarczyło wziąć telefon do ręki i wpisać: montaż saun trójmiasto. Można było przebierać w ofertach.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja od razu podczas projektowania swojego domu zdecydowałem się wykonać małą saunę. Oczywiście zleciłem to profesjonalistom, ponieważ sam nie posiadam takich umiejętności i wiedzy, żeby to wykonać. Mam nadzieję, że jak już się wprowadzę, to będę mógł z niej korzystać bez problemów i mieć czas na relaks.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zachęcam do podzielenia się swoimi doświadczeniami w szerszym zakresie z czytelnikami portalu. Na co zwrócić uwagę podczas projektowania własnej, domowej sauny i jak ja wykonać solidnie i tanio by była funkcjonalna i gwarantowała użytkowanie przez długi czas?

   Usuń
 3. Własna sauna w domu, to by było po prostu marzenia. Bardzo chętnie skorzystałabym sobie z czegoś takiego, jeśli tylko byłaby możliwość. Twój wpis na pewno będzie pomocny dla wielu osób.

  OdpowiedzUsuń
 4. W tym artykule nic nie ma, zero konkretów...

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo ciekawie napisane. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo ciekawie to zostało opisane.

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja niestety jeszcze takich rzeczy nie robiłam, ale kto wie, może w przyszłości mi się to zdarzy. Na ten moment jestem bardzo zadowolona z tanie gazu w firmie https://poprostuenergia.pl/gaz-dla-firmy/ gdyż wcześniej niestety przepłacałam.

  OdpowiedzUsuń
 8. Świetnie napisane. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 9. Moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem będzie postawienie sauny w ogrodzie. Zresztą czytałam o takiej opcji na blogu https://ogrodolandia.pl/sauna-w-ogrodzie-jak-wybrac. Myślę, że na wiosnę rozpoczniemy budowę sauny bo zawsze o tym marzyłam.

  OdpowiedzUsuń
 10. Świetna sprawa. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 11. Solidnie napisane. Pozdrawiam i liczę na więcej ciekawych artykułów.

  OdpowiedzUsuń
 12. Bardzo ciekawy artykuł. Jestem pod wielkim wrażeniem.

  OdpowiedzUsuń
 13. Interesujący wpis. Wszystkie informacje jak najbardziej pomocne

  OdpowiedzUsuń
 14. Bardzo przydatny poradnik. Warto było tutaj zajrzeć

  OdpowiedzUsuń
 15. Ja raczej nie mam miejsca na takie rzeczy i jestem zdania, że przede wszystkim zależy mi na przeprowadzeniu generalnego remontu w moim domu. Już nawet kontaktowałam się z firmą https://www.wawerbud.pl/ która właśnie takimi rzeczami się zajmuje.

  OdpowiedzUsuń
 16. Ciekawy artykuł. Dobrze, że są podane też techniczne elementy, a nie jest to takie ogólnikowe. Dobra robota. ;)

  OdpowiedzUsuń
 17. Świetnie jest ten artykuł. Mam nadzieję, że będzie ich więcej.

  OdpowiedzUsuń
 18. Bardzo fajnie napisany artykuł. Jestem pod wrażeniem.

  OdpowiedzUsuń

Dziękujemy za dodanie komentarza.