Montaż sauny w domu - W SAUNIE - Polski Portal Saunowy

News

POLSKI PORTAL SAUNOWY

Post Top Ad


Montaż sauny w domu


Marzysz o własnej saunie w domowym zaciszu? Dziś to nic trudnego... Wielu producentów oferuje bowiem sauny pod zabudowę z gotoeych elementów, które z łatwością sam zmontujesz.


Do budowy sauny nie musisz zatrudniać fachowców. Z pomocą niniejszej instrukcji możesz samodzielnie zmontować swoją nową saunę z gotowych elementów. W ten sposób zaoszczędzisz nie tylko pieniądze, ale i czas: wizyta we własnej saunie będzie możliwa już wkrótce po jej zmontowaniu. 

Pamiętaj, że zawartość zestawów saun z gotowych elementów może się od siebie różnić; z tego względu zawsze przestrzegaj dołączonej do produktu instrukcji montażu. 


Ponieważ większość etapów montażu różnego rodzaju saun jest jednak bardzo do siebie podobna, niniejsze Porady przydadzą się przy każdej saunie, ponieważ zawierają cenne informacje dotyczące montażu i potrzebnych narzędzi
1 - montaż ramy sauny

Do montażu sauny z gotowych elementów potrzebujesz następujących narzędzi: młotek, dobijak, wkrętarka, poziomnica, klucz do śrub z łbem walcowym o gnieździe sześciokątnym, ołówek, calówka, metrówka.

Zainstaluj izolację ścian pzmiętając aby zachować optymalną jej grubość. 45 do 199 mln. Izolacja powinna być wykonana z wełny nineralnej,

Na początku połóż ramę sauny na podłodze wpustem do góry. Odległość między ramą a ścianą powinna wynosić przynajmniej 5 cm. Za pomocą poziomnicy sprawdź, czy rama jest wypoziomowana. Jeśli nie jest, możesz wyrównać ją, podkładając pod nią drewniane podkładki. Ważne, aby rama przylegała do podłoża całą swoją powierzchnią. W przeciwnym razie konstrukcja będzie obciążana punktowo. Następnie połącz wszystkie elementy ramy za pomocą dołączonych do zestawu kołków rozporowych oraz wkrętów.


2 - montaż pierwszego narożnika sauny


Wciśnij pierwszy słupek narożny w jeden z tylnych narożników ramy sauny. Następnie wsuń pierwszy element ścienny w ramę piórem w dół, obok słupka narożnego. Po drugiej stronie słupka narożnego wsuń drugi element ścienny. Jeśli jest to konieczne, użyj do tego młotka i dobijaka, a słupki połącz z elementami ściennymi za pomocą wkrętów. Jeśli instrukcja montażowa przewiduje użycie taśmy uszczelniającej do elementów ściennych, należy taką taśmę przykleić.


3 - ukończenie stanu surowego sauny

Wmontuj w ramę pozostałe elementy ścienne, w razie potrzeby użyj do tego młotka i dobijaka. Zwróć uwagę na to, aby wewnętrzna, opisana strona ścianki rzeczywiście znajdowała się wewnątrz, czyli skierowana była do środka sauny.

Ścianki wewnętrzne można poza tym poznać po widocznych drewnianych elementach, do których w kolejnym etapie montażu przytwierdza się uchwyty na ławki. Zamontuj wszystkie ściany w przeznaczonych do tego miejscach, w razie potrzeby możesz przykręcić je za pomocą dołączonych do zestawu listew. Jeśli montowana sauna jest sauną z gotowych elementów z piórkiem z drewna litego, wpasuj pióro pomiędzy poszczególne elementy i przymocuj wszystkie części od góry za pomocą klamry.


4 - montaż drzwi sauny

Wpasuj drzwi sauny w ramę w przeznaczonym do tego miejscu, pamiętając o tym, aby listwy maskujące zachodziły na ramę. Zwykle dołączone do zestawu drzwi są już gotowe i nie trzeba ich skręcać. Jeśli nie, złóż je zgodnie z dołączoną do nich instrukcją montażową.

Zamontuj drzwi po obu stronach do bocznych elementów ściennych, używając do tego wkrętów. W zależności od konstrukcji sauny wsuń teraz na górze listwę i sprawdź za pomocą poziomnicy, czy sauna jest odpowiednio wypoziomowa


5 - montaż dachu sauny

Teraz zamocuj elementy dachu, przykręcając je za pomocą wkrętarki. Listwy wewnętrzne zamontuj zgodnie z dołączoną instrukcją montażową, a następnie umieść w odpowiednim miejscu elementy dachu i je przykręć.

6 - wykończenie wnętrza sauny: położenie instalacji oraz montaż pieca i ławek

Wykończenie wnętrza sauny rozpocznij od położenia przewodów w przeznaczonych do tego korytkach kablowych, a następnie zmierz poszczególne listwy pod ławki. Dzięki temu przymocujesz ławki do odpowiednich listew. Pomiary powinny być bardzo dokładne. Na koniec zamontuj osłonę pieca i przykręć piec. Piec należy koniecznie umieścić w miejscu przewidzianym przez producenta. Nie zapomnij go przykręcić. Pamiętaj przy tym o zachowaniu odpowiedniego odstępu między piecem a sufitem (zwykle przynajmniej 110 cm) i ścianą (zwykle przynajmniej 7 cm).


Podłączenie pieca i urządzenia sterującego zleć wykwalifikowanemu elektrykowi. Prawidłowe uruchomienie pieca przez elektryka zapewnia bezpieczeństwo i zachowanie gwarancji.


Na koniec, jeśli zestaw obejmuje takie elementy, jak kratkę do pieca, termometr, zegar, higrometr itp., zamontuj je w saunie w przewidzianych do tego miejscach.

Budowa własnej sauny z gotowych elementów w 6 prostych krokach. Jeśli zaraz po montażu zlecisz jej podłączenie odpowiedniemu fachowcowi, już po chwili będziesz mógł się cieszyć prywatnym SPA w swoich własnych czterech ścianach.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękujemy za dodanie komentarza.