Wiele krajów takich jak Finlandia, Turcja, Japonia, czy starożytne Termy w Rzymie przez tysiące bądź setki lat żyły tradycją zdrowego traktowania ciała i hartowania go w saunach suchych lub parowych. Tak samo miało się i w Rosji, gdzie surowy, ostry, mroźny klimat jak najbardziej temu służył.
W Rosji powstała Ruska Bania. Jest to tradycja dotycząca kąpieli parowej ( piec kamienny , opalany drewnem ), po której następuje dość raptowne wychłodzenie się poprzez zanurzenie w balii, wzięcie prysznica lub po prostu wytarzanie się w śniegu. Taka zmiana temperatury zdecydowanie wpływa korzystnie na układ odpornościowy, aczkolwiek jak z każdą terapią czy sportem bywa nie jest tu wskazana przesada. Nie na darmo łacińskie przysłowie mówi " umiarkowanie jest strażnikiem życia ".
Podczas Ruskiej Banii temperatura ciała podwyższa się, co wywołuje sztuczną gorączkę. Ciało zaczyna produkować więcej białych krwinek przez co wytwarza się środowisko groźne dla bakterii i wirusów. Organizm podejmuje prewencyjną walkę na wczesnych etapach chorób. Stąd wskazane jest regularne ( Rosjanie saunują 2-3 razy w tygodniu) korzystanie z sauny, a to wpływa znacząco na sytem immunologiczny.
Sauna parowa również redukuje napięcie mięśni i stress, dostarcza do mięśni więcej tlenu poprzez stymulowanie układu krążenia, niweluje opuchnięcia mięśni oraz przyspiesza terapię, jeśli mięśnie są nadwyrężone i przeciążone po nadmiernym wysiłku.
Para otwiera pory i umożliwia wypocenie niepożądanych zanieczyszczeń takich jak np. trądzik, którym zaatakowane są twarz i plecy. Skóra po saunie parowej staje się młodzieńczo świeża, wygląda delikaniej i lepiej.
Regularne, umiarkowane korzystanie z banii pomaga saunującym walczyć ze stanami depresyjnymi, obniżyć próg chronicznego bólu, wpłynąć na metabolizm poprzez lepszą przyswajalność białka. Usprawnia także wydolność płuc oraz wytrzymałość.
Regularne, umiarkowane korzystanie z banii pomaga saunującym walczyć ze stanami depresyjnymi, obniżyć próg chronicznego bólu, wpłynąć na metabolizm poprzez lepszą przyswajalność białka. Usprawnia także wydolność płuc oraz wytrzymałość.
Ostatnie badania mówią o możliwości leczenia zagrożenia demencją czy chorobą Alcheimera, jeśli terapia i współpraca z lekarzem prowadzącym jest prawidłowa (dotyczy to sauny fińskiej i parowej )
Nigdy, tak jak w jakiejkolwiek innej saunie, w ruskiej banii nie wolno :
1. przebywać będąc pod wpływem alkoholu ( trudności w ocenie pozostania w saunie, upadki na podłogę i uszkodzenia ciała )
2. będąc w ciąży (ryzyko poronienia)
zebrała Xenia.B
https://www.psychologytoday.com/blog/the-athletes-way/201612/frequent-sauna-use-may-reduce-risk-dementia-study-finds
The American Journal of Medicine - "Benefits and Risks of Suna Bathing"
Zenobia Ostasz
xenia@copyrights
Byłem pierwszy raz na ruskiej bani na seansie Pawła Brzozy w saunie przy basenie EDF w Rybniku i spodobało mi się. Polecam!
OdpowiedzUsuńMiło nam - ten Saunamistrz "praktykuje" u najlepszych. Dla mnie to nie był jego pierwszy seans w którym miałam przyjemność uczestniczyć -ale w EDF zdecydowanie tak.
OdpowiedzUsuńPozdrawiam !
No ja też jestem zwolennikiem Rosyjskiej Bani! Po takiej ceremonii nagrzania ciała schłodzenia lodem ponowne nagrzanie oraz witki dębowe czy Brzozowe. Człowiek czyje się jak nowo narodzony!!
OdpowiedzUsuń