Korzenie kąpieli w beczkach drewnianych pochodzą z Japonii oraz Chin gdzie od wieków używano tego rodzaju saun zewnętrznych. W obecnych czasach beczki drewniane są unowocześniane oraz posiadają często wkłady z włókna szklanego, systemy napowietrzania oraz oświetlenie LED. Miłośników kąpieli w beczkach możemy znaleźć w krajach skandynawskich, Rosji jak również coraz więcej w Polsce oraz Europie Zachodniej.
Balia drewniana powszechnie znana jest również jako "gorąca beczka", "hot tub, "sauna norweska", czy "japońska".
Ciepła kąpiel w beczce to relaks, przyjemność. Niezależnie od pogody czy pory roku. Aby skorzystać z balii wystarczy jedynie wypełnić ją wodą, rozpalić ogień w piecyku i odczekać około 2 godzin (zależnie od wielkości balii) aż woda nagrzeje się do 40 stopni. Taką temperaturę uznaje się za optymalną, aby uzyskać efekt zbliżony do saunowania w saunie fińskiej.
Nowoczesne balie kąpielowe wyposażane są często we wkłady z tworzyw sztucznych, które znacząco pooprawiają komfort kapieli i ułatwiają utrzymanie odpowiednich warunków higienicznych i czystości balii.
Balia w saunarium może pełnić również funkcję basenu schładzającego. W przypadku obiektów typu otwartego, doskonale sprawdza się balia przepływowa, do której woda dostarczana jest wprost ze źródła.
Również w obiektach zamkniętych, balia do schładzania ciała doskonale zastepuje basen z chłodną wodą. Ponadto, nie bez znaczenia są walory estetyczne takiej instalacji.
Szymon Konkol
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza.