Czy dzieci powinny korzystać z sauny - W SAUNIE - Polski Portal Saunowy

News

POLSKI PORTAL SAUNOWY

Post Top Ad


Czy dzieci powinny korzystać z saunyCzy dzieci powinny korzystać z sauny? W naszym kraju opinie co do tego, czy dzieci mogą i powinny korzystać z sauny są podzielone. Kwestia ta budzi też sporo kontrowersji, a przecież w innych krajach europejskich, regularne wizyty w saunie są traktowane jako element hartowania młodego organizmu.

Mieszkańcy Półwyspu Skandynawskiego często do sauny fińskiej chodzą całymi rodzinami. Można tam spotkać rodziców, którzy do sauny zabierają dzieci, które skończyły 6 miesięcy! Natomiast w Niemczech i Czechach z sauny korzystają dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym.

Zwolennicy sauny przekonują, że dzieci korzystające z sauny mniej się przeziębiają, bo są lepiej zahartowane, bardziej odporne, rzadziej łapią też grypę i choroby górnych dróg oddechowych. Łaźnia parowa oddziaływuje również na układ nerwowy dzieci, które są pogodniejsze, mniej pobudliwe i agresywne. Odpoczynek w saunie po intensywnej aktywności ruchowej przyspiesza zasypianie i dotlenia komórki mózgowe dziecka. W saunie dzieci nauczą się też zachowań higienicznych i oswoją z nagością. Naukowcy zwracają uwagę na uspokajające działanie sauny wśród dzieci z ADHD. Sauny infrared bywają też stosowane jako uzupełnienie terapii dzieci z autyzmem.
Lekarze zalecają, aby nie zabierać do sauny dzieci do trzeciego roku życia, kiedy ich układ odpornościowy nie jest jeszcze w pełni wykształcony. W wilgotnej i ciepłej saunie mogą rozwijać się bakterie lub grzyby, które u małych, nieodpornych dostatecznie dzieci, mogą wywołać infekcje skórne, np. grzybicę. Ponadto wysoka temperatura źle wpływa na układy krążenia i oddechowy dziecka.

Jeżeli jednak zdecydujemy się na ten krok, to przed pierwszą wizytą w saunie warto skonsultować się z lekarzem pediatrą, który oceni, czy stan zdrowia dziecka pozwala na przebywanie w tak wysokiej temperaturze. Nasze pociechy powinny zostać umyte przed wejściem do sauny, nie mogą mieć też na sobie żadnych metalowych ozdób. Odradza się spożywanie jakiegokolwiek jedzenia. Dziecko powinno zjeść posiłek 2 godziny przed wejściem do sauny. W saunie dzieci powinny siedzieć na swoim własnym ręczniku, na najniższej półce.
Bezpieczna dla dziecka (w wieku 3-12 lat) wizyta w saunie powinna trwać około 1,5 do 3 minut. Jest to czas jednego wejścia. Kolejne wejścia mogą już trwać nieco dłużej. Dzieci w tym wieku powinny chodzić do sauny parowej maksymalnie 1-2 razy w tygodniu. Dzieci powinny siadać na najniższych półkach w saunie. Optymalną temperaturą dla dzieci w tym wieku jest 50-60 stopni oraz wilgotność na poziomie 25%. Po wyjściu z sauny ciało dziecka należy obmyć wodą o temperaturze ok. 30 stopni.

Jeżeli dzieci same nie chcą iść z nami do sauny, nie zmuszajmy ich. Są jednak takie sauny, które dzieci lubią odwiedzać nie tylko ze względu na gorącą kąpiel na otwartym powietrzu. Niektóre z nich urozmaicają czas dzieciom zabawami wodnymi, polewaniami z węża czy prysznica oraz zimnego basenu. Trzeba jednak na nie uważać i obserwować, aby nie powstała hipotermia. Regularne używanie takiego typu saun jest dobrym sposobem nauczenia dzieci pływania.
Jak powinna przebiegać wizyta dziecka w saunie?

Bezpieczna dla dziecka wizyta w saunie powinna trwać około 1,5 do 3 minut (dzieci w wieku 3-12 lat) jest to czas jednego wejścia. Dzieci w tym wieku powinny chodzić do sauny maksymalnie 1-2 razy w tygodniu. Dzieci powinny siadać na najniższych półkach w saunie. Optymalną temperaturą dla dzieci w tym wieku jest 50-60 stopni oraz wilgotność na poziomie 25%. Warto pamiętać, że u dzieci nie stosuje się gwałtownego ochłodzenia organizmu po wyjściu z sauny. Ciało dziecka należy obmyć wodą o temperaturze ok. 30 stopni. W czasie pierwszej wizyty powinna odbyć się tylko jedna, krótka sesja w saunie. Kolejne wejścia mogą już trwać nieco dłużej. W czasie każdej kolejnej wizyty można wydłużyć pojedyncze wejście do czasu osiągnięcia 3 minut. W czasie pobytu w saunie należy bardzo uważnie obserwować dziecko, by w razie jakichkolwiek wątpliwości szybko zareagować.

Trzeba pamiętać, że dziecka pod żadnym pozorem nie można zmuszać do wizyty w saunie, by go do tego nie zniechęcić. Z sauny mogą korzystać zdrowe dzieci, najlepiej po konsultacji z lekarzem.

Obecnie trwają badania nad wpływem sauny na dzieci z ADHD. Temu tematowt spróbujemy się bliżej przyjzeć w kolejnym artukule poświęconym tematyce saunowania z dzieckiem.

1 komentarz:

Dziękujemy za dodanie komentarza.