Czy dzieci powinny korzystać z sauny - W SAUNIE - Polski Portal Saunowy

News

POLSKI PORTAL SAUNOWY

Post Top Ad


Czy dzieci powinny korzystać z saunyCzy dzieci powinny korzystać z sauny? W naszym kraju opinie co do tego, czy dzieci mogą i powinny korzystać z sauny są podzielone. Kwestia ta budzi też sporo kontrowersji, a przecież w innych krajach europejskich, regularne wizyty w saunie są traktowane jako element hartowania młodego organizmu.

Mieszkańcy Półwyspu Skandynawskiego często do sauny fińskiej chodzą całymi rodzinami. Można tam spotkać rodziców, którzy do sauny zabierają dzieci, które skończyły 6 miesięcy! Natomiast w Niemczech i Czechach z sauny korzystają dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym.

Zwolennicy sauny przekonują, że dzieci korzystające z sauny mniej się przeziębiają, bo są lepiej zahartowane, bardziej odporne, rzadziej łapią też grypę i choroby górnych dróg oddechowych. Łaźnia parowa oddziaływuje również na układ nerwowy dzieci, które są pogodniejsze, mniej pobudliwe i agresywne. Odpoczynek w saunie po intensywnej aktywności ruchowej przyspiesza zasypianie i dotlenia komórki mózgowe dziecka. W saunie dzieci nauczą się też zachowań higienicznych i oswoją z nagością. Naukowcy zwracają uwagę na uspokajające działanie sauny wśród dzieci z ADHD. Sauny infrared bywają też stosowane jako uzupełnienie terapii dzieci z autyzmem.
Lekarze zalecają, aby nie zabierać do sauny dzieci do trzeciego roku życia, kiedy ich układ odpornościowy nie jest jeszcze w pełni wykształcony. W wilgotnej i ciepłej saunie mogą rozwijać się bakterie lub grzyby, które u małych, nieodpornych dostatecznie dzieci, mogą wywołać infekcje skórne, np. grzybicę. Ponadto wysoka temperatura źle wpływa na układy krążenia i oddechowy dziecka.

Jeżeli jednak zdecydujemy się na ten krok, to przed pierwszą wizytą w saunie warto skonsultować się z lekarzem pediatrą, który oceni, czy stan zdrowia dziecka pozwala na przebywanie w tak wysokiej temperaturze. Nasze pociechy powinny zostać umyte przed wejściem do sauny, nie mogą mieć też na sobie żadnych metalowych ozdób. Odradza się spożywanie jakiegokolwiek jedzenia. Dziecko powinno zjeść posiłek 2 godziny przed wejściem do sauny. W saunie dzieci powinny siedzieć na swoim własnym ręczniku, na najniższej półce.
Bezpieczna dla dziecka (w wieku 3-12 lat) wizyta w saunie powinna trwać około 1,5 do 3 minut. Jest to czas jednego wejścia. Kolejne wejścia mogą już trwać nieco dłużej. Dzieci w tym wieku powinny chodzić do sauny parowej maksymalnie 1-2 razy w tygodniu. Dzieci powinny siadać na najniższych półkach w saunie. Optymalną temperaturą dla dzieci w tym wieku jest 50-60 stopni oraz wilgotność na poziomie 25%. Po wyjściu z sauny ciało dziecka należy obmyć wodą o temperaturze ok. 30 stopni.

Jeżeli dzieci same nie chcą iść z nami do sauny, nie zmuszajmy ich. Są jednak takie sauny, które dzieci lubią odwiedzać nie tylko ze względu na gorącą kąpiel na otwartym powietrzu. Niektóre z nich urozmaicają czas dzieciom zabawami wodnymi, polewaniami z węża czy prysznica oraz zimnego basenu. Trzeba jednak na nie uważać i obserwować, aby nie powstała hipotermia. Regularne używanie takiego typu saun jest dobrym sposobem nauczenia dzieci pływania.
Jak powinna przebiegać wizyta dziecka w saunie?

Bezpieczna dla dziecka wizyta w saunie powinna trwać około 1,5 do 3 minut (dzieci w wieku 3-12 lat) jest to czas jednego wejścia. Dzieci w tym wieku powinny chodzić do sauny maksymalnie 1-2 razy w tygodniu. Dzieci powinny siadać na najniższych półkach w saunie. Optymalną temperaturą dla dzieci w tym wieku jest 50-60 stopni oraz wilgotność na poziomie 25%. Warto pamiętać, że u dzieci nie stosuje się gwałtownego ochłodzenia organizmu po wyjściu z sauny. Ciało dziecka należy obmyć wodą o temperaturze ok. 30 stopni. W czasie pierwszej wizyty powinna odbyć się tylko jedna, krótka sesja w saunie. Kolejne wejścia mogą już trwać nieco dłużej. W czasie każdej kolejnej wizyty można wydłużyć pojedyncze wejście do czasu osiągnięcia 3 minut. W czasie pobytu w saunie należy bardzo uważnie obserwować dziecko, by w razie jakichkolwiek wątpliwości szybko zareagować.

Trzeba pamiętać, że dziecka pod żadnym pozorem nie można zmuszać do wizyty w saunie, by go do tego nie zniechęcić. Z sauny mogą korzystać zdrowe dzieci, najlepiej po konsultacji z lekarzem.

Obecnie trwają badania nad wpływem sauny na dzieci z ADHD. Temu tematowt spróbujemy się bliżej przyjzeć w kolejnym artukule poświęconym tematyce saunowania z dzieckiem.

4 komentarze:

 1. Jestem pod wrażeniem. Bardzo fajny wpis.

  OdpowiedzUsuń
 2. Leuke blote meisjes in de sauna's

  Wel jammer dat het meisje op de eerste foto niet naar voren zit. Als ze haar benen dan nog iets had gespreid, hadden we een fijn zicht op haar mooie jonge kutje. Het is fijn wanneer de kutjes van jonge meisjes zichtbaar zijn op foto's

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. mee eens. had ook wel graag een bloot kutje van een van de meisjes willen zien, liefst allemaal

   Usuń
 3. Mein Freund geht in die Sauna, um sich auszuruhen und zu entspannen. Und nicht auf den Schritt einer Frau achten

  OdpowiedzUsuń

Dziękujemy za dodanie komentarza.