Jak opiekować się dzieckiem w saunie? - W SAUNIE - Polski Portal Saunowy

News

POLSKI PORTAL SAUNOWY

Post Top Ad


Jak opiekować się dzieckiem w saunie?




Dobrodziejstwa, jakie daje dorosłym sauna, wydają się być niezbędne również w stosunku do dzieci. Ogromną korzyścią z sauny może okazać się na przykład podnoszenie odporności i obronności organizmu, poczucie relaksu ułatwiające wypoczynek po intensywnej aktywności ruchowej oraz przyspieszające zasypianie czy też dotlenianie komórek, jakże korzystne dla krwiobiegu. W saunie dzieci nauczą się też zachowań higienicznych i oswoją z nagością. Ze względu na młody wiek naszych pociech, należy jednak bezwzględnie stosować się do pewnych reguł związanych z bezpieczeństwem zdrowia dziecka.

Istnieje wiele teorii dotyczących tego, od jakiego wieku dziecko można zabierać do sauny. Mówi się, że już sześciomiesięczny maluch zniesie dobrze krótką wizytę w saunie. Inni specjaliści wypowiadają się, że dzieci mogą korzystać z sauny w wieku od trzech lat, czasem granicę wiekową ustala się na 7 lat. Małe dzieci niezbyt sprawnie potrafią zarządzać procesem termoregulacji. Powinny być na tyle świadome i na tyle komunikatywne, by móc powiedzieć, że nie są już w stanie dłużej wytrzymać w gorącej temperaturze sauny.

Najważniejsze jest jednak, by dostosowywać temperaturę oraz czas pobytu w saunie do indywidualnych cech dziecka i obserwować uważnie jego reakcję. Małych dzieci nie powinno się narażać na temperaturę wyższą niż 70 stopni, temperaturę tę można zwiększać wraz z rozwojem organizmu oraz przyzwyczajaniem malucha do gorąca. Temperaturę można obniżać poprzez dostęp do panelu sterującego lub przez zwyczajne otworzenie drzwi i machanie ręcznikiem, przy jednoczesnej obserwacji termometru.





Seans w saunie nie powinien też być zbyt długi. Początkowo dziecko powinno przebywać w saunie najwyżej minutę. Potem należy schłodzić dziecko delikatnym myciem. Należy posłużyć się wodą o temperaturze ok. 30 stopni. Nie wolno stosować gwałtownego schładzania organizmu z uwagi na ryzyko szoku termicznego. Obserwując reakcję pociechy, można czas przebywania w saunie przedłużać stopniowo do sześciu minut. Od dziesiątego roku życia, dzieci mogą korzystać już z sauny tak samo jak dorośli. Należy jednak zawsze bacznie obserwować reakcję dziecka i opuścić z nim saunę, jeśli narzeka na jakiekolwiek dolegliwości.

Trzeba zawsze zwrócić uwagę na kilka istotnych reguł związanych z bezpieczeństwem dziecka. Przed pierwszą wizytą w saunie warto skonsultować się z lekarzem pediatrą, który oceni, czy stan zdrowia dziecka pozwala na przebywanie w tak wysokiej temperaturze. Pociechy powinny zostać umyte przed wejściem do sauny, nie mogą mieć też na sobie żadnych metalowych ozdób. Odradza się spożywanie jakiegokolwiek jedzenia. Dziecko w saunie powinno też siedzieć na swoim własnym ręczniku, na najniższej półce.

Istnieje wiele kontrowersji związanych z zabieraniem dzieci na saunę. Zwraca się uwagę na trudny proces dostosowania się do wysokiej temperatury i wilgotności powietrza nawet przez osoby dorosłe i traktuje wizyty dzieci jako spore zagrożenie. Przy odpowiednim dostosowaniu warunków panujących w saunie, można jednak uniknąć omdleń i zasłabnięć. Fińskie szkoły oferują nawet dzieciom seanse w saunie w ramach zajęć wychowania fizycznego. Co więcej, naukowcy zwracają uwagę na uspokajające działanie sauny wśród dzieci z ADHD. Sauny infrared bywają też stosowane jako uzupełnienie terapii dzieci z autyzmem.





1 komentarz:

Dziękujemy za dodanie komentarza.