Czy astma pozwala na korzystanie z sauny? Jak najbardziej tak. Jest wręcz wskazana dla osób cierpiących na choroby układu oddechowego, szczególnie na astmę oskrzelową. Kąpiele w saunie przynoszą dużo pozytywnych efektów dla astmatyków. Korzystanie z sauny powinno być terapią pomocniczą w leczeniu astmy. Należy jednak wiedzieć, jak prawidłowo korzystać z sauny. Ostry stan astmatyczny jest jedynym przeciwwskazaniem dotyczącym astmatyków do uczęszczania do miejsca, jakim jest sauna.
Astma a sauna
Z sauny z roku na rok korzysta coraz więcej osób. Jest to nie tylko miejsce spotkań towarzyskich, rekreacyjnych, ale także, a może przede wszystkim miejsce, które leczy z niektórych dolegliwości. Sauna to pomieszczenie, w której panuje dosyć wysoka temperatura oraz odpowiednia wilgotność, w zależności od rodzaju sauny. Osoby, u których zdiagnozowana została astma oskrzelowa, często zastanawiają się czy możliwe jest w ich przypadku korzystanie z takiego miejsca, jakim jest sauna.
Przy wysokiej temperaturze w saunie, ulega także podgrzaniu powietrze. W wyniku jego wdychania następuje rozszerzenie oskrzeli i łatwiejsze wdychanie. Poprawia się także działanie układu krążenia. W drogach oddechowych ukrwienie wzrasta nawet siedmiokrotnie. Powoduje to większe utlenowanie krwi, a więc szybsze i efektywniejsze dostarczanie tlenu do tkanek organizmu.
Oprócz tego przy panującym suchym powietrzu błony śluzowe chronią się przed wysuszeniem, w wyniku czego oskrzela szybciej pozbywają się śluzu zalegającego w ich drogach. Dlatego też korzystanie z sauny jest jak najbardziej wskazane u osób cierpiących na astmę bronchitową, astmę alergiczną, wysiłkową czy o innej etiologii, czy zespół Corrao. Kąpiele w saunie powinny być uzupełnieniem terapii farmakologicznej astmy. Jedynym przeciwwskazaniem dla astmatyków do uczęszczania do sauny jest stan astmatyczny.
Opinia eksperta
O opinię dotyczącą saunowania przez osoby cierpiące na astmę oskrzelową pproszona została lek. med. Iwona Witkiewicz -specjalista chorób płuc, ordynator Oddziału Chorób Płuc i Gruźlicy Specjalistycznego Szpitala im. prof. A. Sokołowskiego w Szczecinie:
"W wielu dobrze udokumentowanych badaniach potwierdzono dobry wpływy sauny na czynność płuc. Wpływ ten jest przemijający, ale bezpośrednio po zabiegu sauna poprawia komfort oddychania.
Jak wynika z tych doświadczeń sauna nie jest przeciwwskazana w astmie, a nawet poprawia czynność płuc, choć warto pamiętać, że każdy organizm potrafi zareagować inaczej i pierwszy raz warto skorzystać z sauny w towarzystwie i zabrać ze sobą tzw. lek ratunkowy, czyli szybko działający beta-mimetyk wziewny.
W badaniach prowadzonych na dzieciach w Niemczech na 400 000 skorzystań z sauny odnotowano jeden przypadek napadu astmy u 12-letniej dziewczynki bezpośrednio po skorzystaniu z zimnego prysznica (w saunie fińskiej). Była to najprawdopodobniej reakcja na zimne powietrze typowa dla większości astmatyków.
Jak wynika z tych doświadczeń sauna nie jest przeciwwskazana w astmie, a nawet poprawia czynność płuc, choć warto pamiętać, że każdy organizm potrafi zareagować inaczej i pierwszy raz warto skorzystać z sauny w towarzystwie i zabrać ze sobą tzw. lek ratunkowy, czyli szybko działający beta-mimetyk wziewny."
Korzystanie z sauny zalecane jest nie tylko w astmie, ale także w innych chorobach układu oddechowego, np. zapaleniu oskrzeli, przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc czy chorobach kardiologicznych, jak nadciśnienie I i II stopnia, zawał serca lub dusznica bolesna naczynioruchowa.
* Źródło:
Poradnik ABC zdrowie - Portal Wirtualna Polska
Medycyna Praktyczna dla pacjentów - mp.pl
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza.