Właściwości i działanie groty solnej - W SAUNIE - Polski Portal Saunowy

News

POLSKI PORTAL SAUNOWY

Post Top Ad


Właściwości i działanie groty solnej




Groty solne cieszą się wciąż rosnącym zainteresowaniem.Grota solna jest oryginalną metodą zastosowania soli w celach leczniczych i rekreacyjnych, gdzie wypocząć, zrelaksować się i jednocześnie poprawić swą kondycję zdrowotną. Groty solne powstają często w ośrodkach Wellness & SPA a także, coraz częściej stają się dodatkową ofertą saunariów. 

Mikroklimat w grocie ma dobroczynny wpływ na organizm człowieka, jednak nie wszyscy mogą korzystać z groty solnej z pożytkiem dla swojego zdrowia. Sam wystrój i wyciszająca atmosfera jaskini solnej pomaga się odprężyć i przez wielu jest uznawana chwilą prawdziwego, efektywnego odpoczynku. Jakie właściwości ma grota solna i dla kogo jest wskazane korzystanie z groty solnej? Jak wygląda i ile trwa seans w grocie solnej?





Jak wyglada grota solna?

Ściany niewielkiego pomieszczenia wyłożone są blokami solnymi, pochodzącymi najczęściej z mórz: Martwego, Bałtyckiego lub Czarnego. W wielu jaskiniach stosuje się także polską sól kłodawską. Lampki (zwykle także solne) wbudowane w ściany rozjaśniają bladoróżowe bryły. Podłogę pokrywają solne kryształki, z sufitu zwisają sople uformowane ze specjalnej masy z dodatkiem soli.

Temperatura we wnętrzu utrzymywana jest na stałym poziomie 23-24 st. C, natomiast wilgotność nie przekracza nigdy 45 proc. System podgrzewania i przedmuchiwania słonych murów sprawia, że sól paruje, jonizując ujemnie powietrze oraz nasycając je cennymi dla zdrowia biopierwiastkami.


Właściwości groty solnej

Warto wiedzieć, coś więcej o inhalatorium solankowym zanim zaczniemy je odwiedzać. Czy przebywanie w grocie solnej ma właściwości lecznicze? Same inhalacje w jaskini solnej nie wystarczą do wyleczenia żadnej choroby, jednak w wielu przypadkach seanse mogą stanowić świetne uzupełnienie terapii leczniczej. Odwiedzanie groty solnej może być zalecone przez lekarza, ale nie jest to konieczne i bez większych przeszkód można samodzielnie ustalić, czy powinno się odwiedzać grotę solną, czy też w konkretnym przypadku istnieją ku temu przeciwwskazania.




Co daje pobyt w grocie solnej? 

Nawet regularne seanse nie zastąpią pobytu nad morzem, jednak w warunkach miejskich trudno o lepszą możliwość pooddychania nasyconym minerałami powietrzem. W mikroklimacie jaskini solnej uwalniają się tak istotne dla zdrowia, dobrego samopoczucia człowieka oraz prawidłowej pracy i ochrony organów wewnętrznych pierwiastki jak jod, wapń, żelazo i magnez, potas, brom i selen, który wpływa szczególnie na wygląd i kondycję skóry, a także miedź, która ma silne działanie antygrzybiczne.

Wizyty w grocie solnej dostarczają organizmowi minerałów niezbędnych do prawidłowego przebiegu procesów wewnętrznych i stymulujących je, dzięki czemu pośrednio wspomagają proces odchudzania oraz wzmacniają odporność. Oczywiście sam w sobie seans w jaskini solnej nie odchudza! W czasie pobytu można podrzemać, czemu sprzyja zresztą wystrój wnętrza. W czasie snu organizm szybciej i efektywniej przyswaja mikro i makroelementy, a dzięki drzemce redukcja stresu jest bardziej skuteczna. Często w grotach solnych wykorzystywana jest także koloroterapia – światła o odpowiednich barwach mogą odpowiednio uspokajać i pomagać się wyciszyć, lub pobudzać i dodawać energii.


Seans w grocie solnej

właściwości lecznicze soliJak działa grota solna? W grocie solnej wykorzystywane są naturalne właściwości lecznicze soli i zawartych w niej składników mineralnych. Ściany takiego miejsca są wyłożone bryłami soli, ustawione są także lampy solne, zapewniające nastrojowe oświetlenie. Składniki mineralne uwalniane są do powietrza poprzez podgrzewanie i odpowiednią wentylację pomieszczenia, dzięki czemu w grocie solnej tworzy się wyjątkowy mikroklimat. Oprócz inhalacji pobyt w grocie solnej pozwala na relaks i odprężenie, wewnątrz panuje półmrok, gra łagodna muzyka relaksacyjna, a sam seans odbywa się na leżakach. Do groty wchodzi się w osłonkach na obuwie lub w skarpetkach.

Zazwyczaj w grotach solnych przygotowane są także atrakcje dla dzieci, dzięki temu maluchy spokojnie wytrzymują cały seans i nie nudzą się. W wielu grotach można spotkać piaskownice solne i zabawki. Jednorazowy pobyt w grocie solnej trwa zazwyczaj 45-50 minut. W celach relaksacyjnych i dla profilaktycznej inhalacji grotę można odwiedzać dowolnie w zależności od upodobań. W celach leczniczych, aby terapia mogła być skuteczna, należy odbyć serię conajmniej dziesięciu regularnych seansów, z reguły powtarzanych 2-3 razy w tygodniu.




Dla kogo jest wskazana grota solna?

Właściwie nie ma żadnych ograniczeń wiekowych dotyczących seansów w jaskini solnej, wdychanie takiego aerozolu jest wskazane zarówno dla małych dzieci (nawet kilkumiesięcznych), jak i dla osób starszych. Między innymi z tego powodu popularnością cieszą rodzinne wizyty w grocie solnej. Oczywiście wszystkie zdrowe osoby mogą bez przeszkód korzystać z takich inhalacji i z pewnością przy regularnych seansach odczują poprawę samopoczucia. Gdy chodzi o wskazania medyczne, przebywanie w grocie solnej jest zalecane przy takich schorzeniach, jak:


  • przewlekłe stany zapalne górnych dróg oddechowych,
  • alergie,
  • niedoczynność tarczycy,
  • nadciśnienie,
  • choroby układu pokarmowego,
  • schorzenia dermatologiczne,
  • stany przewlekłego zmęczenia,
  • chroniczny stres,
  • nerwice.


Trzeba pamiętać jednak, że inhalacje solne samodzielnie nie stanowią terapii leczniczej, mogą jednak wspomóc skuteczność i utrwalić efekty właściwego leczenia. Działanie inhalacji aerozolem solnym samo nie wyleczy choroby i nie można tego traktować w kategoriach zabiegów leczniczych.





Jakie są przeciwwskazania do przebywania w grocie solnej? 

Przed wizytą w grocie solnej warto zasięgnąć porady lekarza, zwłaszcza gdy ktoś cierpi na:Do przeciwwskazań należy również:


  1. choroba nowotworowa,
  2. gruźlica,
  3. stany zapalne wywołane infekcją wirusową,
  4. wysoka gorączka,
  5. choroby płuc,
  6. choroby nerek,
  7. otwarte rany (uszkodzenia skóry).


Takim przeciwwskazaniem, które wydaje się dość oczywiste, ale łatwo o nim zapomnieć, jest klaustrofobia. Osoba cierpiąca na takie zaburzenia lękowe może się źle poczuć nawet zaraz po wejściu do groty. W przypadku wątpliwości, czy można korzystać z groty solnej, należy zasięgnąć porady lekarskiej. Każdy przypadek jest indywidualny i przeszkodą w korzystaniu z groty solnej może być także schorzenie niewymienione pośród przeciwwskazań.








Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękujemy za dodanie komentarza.