Jaki piec wybrać do sauny domowej - W SAUNIE - Polski Portal Saunowy

News

POLSKI PORTAL SAUNOWY

Post Top Ad


Jaki piec wybrać do sauny domowej

Jeśli mamy w domu wystarczająco miejsca i fundusze pozwalają nam na nieco luksusu, doskonałym wyborem jest stworzenie własnej domowej sauny. Jednak, by tego dokonać, potrzebny jest właściwy piec do sauny. Wybór odpowiedniego egzemplarza wcale nie jest taki prosty, gdyż wymaga uwzględnienia kilku ważnych czynników.
Jaki piec do sauny?

Przed przystąpieniem do zakupów trzeba zastanowić się, jaki efekt chcemy osiągnąć, ile osób będzie znajdowało się w pomieszczeniu i jaki kształt będzie miała sauna oraz jaka część jej powierzchni będzie przeszklona. To są podstawowe czynniki, które będą determinowały wybór.

Najistotniejsza jest kubatura sauny, czyli jej powierzchnia w metrach sześciennych. Liczy się ją stosunkowo łatwo, gdyż wystarczy pomnożyć przez siebie wysokość, długość i szerokość pomieszczenia. Przy wyborze pieca ważna jest informacja, że na jeden metr sześcienny kubatury powinien przypadać 1 kilowat mocy pieca.

Nowoczesne piece pozwalają na regulowanie odpowiedniej wilgotności i temperatury powietrza. Jest to ważne, gdy nie chcemy decydować się na jeden typ sauny, tylko w zależności od okoliczności starać się korzystać z wielu.

Istnieje kilka rodzajów saun:
sauna sucha – temperatura wynosi 90°C – 110°C, wilgotność 10%
sauna mokra – temperatura w granicach 70°C do 90°C, wilgotność 25% do 39%
sauna parowo-ziołowa – temperatura wynosząca 45°C do 65°C z powietrzem o wilgotności 40% do 65%


Typy pieców.

W zależności od naszych potrzeb i wymagań możemy zdecydować się na różne typy pieców.

Można je podzielić na dwa podstawowe rodzaje:
elektryczne

tradycyjne – grzałka podgrzewa położone na nią kamienie, polanie ich wodą może zmienić wilgotność do maksymalnie 20%. Do tradycyjnego pieca można dokupić generator pary i wilgotności, które znacznie ułatwiają użytkowanie.
piec dwufunkcyjny – o działaniu pieca tradycyjnego, ale z dołączonym pojemnikiem na zioła i generatorem pary

opalone drewnem – działają jak tradycyjne fińskie sauny, dlatego najlepiej sprawdzą się u osób ceniących dawną kulturę i tradycję. Konieczne jest podłączenie ich do osobnego przewodu dymnego. Istnieją modele, które można wstawić do pomieszczenia w którym znajduje się sauna (zdecydowanie częściej), ale istnieją też takie, które umieszcza się w sąsiednim pomieszczeniu.

Bardzo ważne jest, by instalacja pieca do sauny była wykonana przez zajmującego się tego typu usługami profesjonalistę. To od jakości pieca i prawidłowej jego instalacji zależy nasze bezpieczeństwo, dlatego istotne jest, by prace zostały wykonane przez profesjonalistę.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękujemy za dodanie komentarza.