Saunowanie jako zabieg terapeutyczny - W SAUNIE - Polski Portal Saunowy

POLSKI PORTAL SAUNOWY

Post Top Ad

Saunowanie jako zabieg terapeutyczny


ilustracja+posta


Saunowanie poza wieloma walorami jest przede wszystkim zabiegiem terapeutycznym. Leczenie ciepłem znane jest od ponad 3000 lat.  Zabieg ten polega na przekazywaniu do ustroju energii cieplnej głównie przez przewodzenie i przenoszenie. „Ciepło” oznacza postać energii powodującej wzrost temperatury ciał osób przebywających w saunie.

Saunowanie jako zabieg terapeutyczny stosowane jest w celach leczniczych, higienicznych oraz w odnowie biologicznej. Saunowanie jest zabiegiem zmiennocieplnym, w którym przegrzanie uzyskuje się przy pomocy gorącego powietrza – faza przegrzania o nieznacznej wilgotności. W zabiegu stosuje się także niskie temperatury do chłodzenia ciała zimną wodą, powietrzem, śniegiem.


buc


Faza nagrzewania

Osoba saunuje w wygodnej dla siebie pozycji ( leżącej czy też siedzącej ). Gdy dobrze znosi wysoką temperaturę może się przenieść na wyższy poziom ławki. Polewanie kamieni sauny zwiększa wilgotność i wzmaga efekt przegrzania. Faza ta trwa ok 8 – 15’. Należy pamiętać, że jeśli poczujemy się źle, słabo, będziemy odczuwali dyskomfort w saunie - nawet jeśli będzie to po krótkiej chwili saunowania, należy niezwłocznie wyjść na zewnątrz, schłodzić się i udać do strefy wypoczynku. Najlepiej tego dnia już do sauny nie wracać.

 Faza ochładzania

W tej fazie schładzamy ciało chłodną, a następnie zimną wodą i dopiero po prysznicu udajemy się do basenu (nazywanych przez panie "źródełkiem"), gdzie najlepiej zanurzyć się w całości. Następnie udajemy się do strefy relaksu gdzie wypoczywamy minimum tyle czasu ile spędziliśmy na saunie. Oczywiście nie zapominamy o uzupełnieniu płynów, popijając wodę czy też inny napój małymi łykami, jeśli odczuwamy pragnienie.


post


Cykl fazy nagrzewania i ochładzania powtarza się 2 – 3 razy.


Sauna jest zalecana jako zabieg pielęgnacyjny, relaksujący, hartujący, wspomagający odchudzanie, zwiększa wydolność organizmu. Sauna należy do zabiegów silnobodźcowych:

- powoduje przegrzanie organizmu
- wzrost temperatury skóry
- zwiększone pocenie
- odgrywa ważną rolę w procesie detoksykacji ustroju
- rozszerza naczynia krwionośne skóry
- powoduje przesunięcie krwi na obwód
- usprawnia gospodarkę tlenową
- zwiększa ilość czynnych naczyń włosowatych
- zwiększa wydzielanie hormonów gruczołów dokrewnych
- wzrasta odporność organizmu
- pobudza warstwy rozrodcze naskórka


nago+w+saunie


 Tak więc, drogie Panie i Panowie - do sauny!

Pamiętajcie jednak - nic na siłę. Sauna ma być relaksem i wypoczynkiem, a nie siedzeniem ze stoperem w ręku i odmierzaniem podręcznikowych norm czasowych. Wsłuchajcie się w swój organizm, bo to on właśnie jest najlepszym dla Was przewodnikiem...


8 komentarzy:

  1. blank

    Tak, sauna to samo dobro. Jej dobroczynny wpływ na zdrowie jest nieoceniony. :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. blank

      W 100% się z Panią zgadzam!! Regularnie uczęszczam do Sauny już prawie 20 lat w tym 12 w Termach Rzymskich. A gdzie Pani Lisia uczęszcza do sauny jeśli to nie tajemnica! Pozdrawiam Jarek!!

      Usuń
  2. blogger_logo_round_35

    W pełni zgadzam się z treścią artukułu Pana Szymona. Od 19 lat saunowanie jest dla mnie panaceum na psychiczne zmęczenie. Oczywiście, że nie każdy dzień przynosi takie same doznania. Gdy jestem w gorszej formie, czyli "głos wewętrzny podpowiada: "nie idź"- pozostaję w domu.

    OdpowiedzUsuń
  3. blank
  4. blogger_logo_round_35

    Suplement: piękne zdjęcia. Oceniam także jako amator fotografik. Natomiast, mnie-saunamaniakowi, który propaguje poprawne saunowanie, brak ręczników pod ciałami Pań jest drobnym ich minusem

    OdpowiedzUsuń
  5. blank

    Sauna jest naprawdę terapeutyczna. Zawsze mi pomaga jak czuję się zmęczona i obolała. Rozluźnia mnie i odpręża.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. blogger_logo_round_35

      Jest Pani kolejną osobą, która potwierdza, że sauna ma na nas korzystny wpływ. Aczkolwiek najpierw ( zwracam się do nowicjuszy, którzy być może tu zaglądną) warto poznać zasady zdrowego saunowania, gdyż jak to ze wszystkim bywa: nieprawidłowe postępowanie- łamanie reguł, może skończyć się "katastrofą".

      Usuń
  6. blank

    Zanim trafiłam na terapię EMDR, próbowałam wielu innych metod, ale żadna z nich nie przyniosła tak szybkich i widocznych efektów. To niesamowite, jak za pomocą tej terapii można poradzić sobie z traumą, nawet jeśli minęło już wiele lat.

    OdpowiedzUsuń

Dziękujemy za dodanie komentarza.