Jak korzystać z sauny fińskiej - W SAUNIE - Polski Portal Saunowy

News

POLSKI PORTAL SAUNOWY

Post Top Ad


Jak korzystać z sauny fińskiejAby poprawnie korzystać z sauny należy przestrzegać kilku podstawowych zasad, dzięki którym saunowanie będzie dla nas zarówno zabiegiem relaksacyjnym jak  i terapeutycznym. Wyróżnia się kilka rodzajów saun: sauna sucha, sauna parowa, sauna na podczerwień, oraz różne ich modyfikacje. W tym miejscu skupię się na saunie suchej, nazywanej również sauną fińską.


Saunowanie odbywa się w tym przypadku w saunie, której wnętrze wyłożone jest drewnem, znajdują się tam kaskadowo ułożone ławy (bez części metalowych). Ze względu na bezpieczeństwo drzwi otwierają się wahadłowo. Podstawowym urządzeniem jest piec „ognisko sauny”. W piecu grzałki elektryczne ogrzewają kabinę do temperatury 200°C. Podczas zabiegu kamienie polewa się wodą, powoduje to zwiększenie wilgotności powietrza, co zwiększa przegrzanie naszego organizmu, spowodowane utrudnieniem parowania potu. Temperatura w kabinie, w zależności od jej wysokości waha się w granicach 40 – 100°C i panuje w niej wilgotność w zakresie od 3 - 20% ( w łaźniach parowych mamy do czynienia z czymś wręcz odwrotnym, ponieważ tam wilgotność osiąga nawet 100%, a temperatura nie przekracza często 40°C).

  • Przed wejściem do sauny należy umyć się i wytrzeć do sucha. Tę zasadę powinny stosować także osoby, które brały prysznic w domu. W saunie, pod wpływem wysokiej temperatury, pory skórne rozszerzają się, a gruczoły potowe zaczynają aktywniej pracować. Dochodzi wtedy do przyśpieszenia procesu usuwania toksyn i zanieczyszczeń z organizmu. Obuwie należy zostawić przed wejściem.
  • W saunie saunujemy nago, ewentualnie okryci ręcznikiem lub prześcieradłem. Sauna to tzw. strefa nagości, dlatego podczas kąpieli ciało nie powinno być osłonięte kostiumem kąpielowym, ponieważ może np. poparzyć skórę. Podczas pobytu w saunie należy zwrócić szczególną uwagę na to aby żadna część ciała nie stykała się bezpośrednio z powierzchnią ławy i oparcia, nasze ciało i stopy powinny spoczywać na ręczniku.
  • Po wyjściu z sauny udajemy się pod prysznic zmywając pot i toksyny. Pijemy wodę jeśli odczuwamy pragnienie, schładzamy organizm np. zanurzając się w basenie wypełnionym chłodną wodą (po uprzednim opłukaniu się pod prysznicem oczywiście). Po tych czynnościach warto skorzystać ze strefy relaksu i wypoczywać conajmniej tyle czasu ile spędziliśmy w saunie.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękujemy za dodanie komentarza.