Jak uniknąć błędów podczas konstruowania i budowy sauny ogrodowej. Prezentujemy siedem najczęstszych błędów podczas budowy sauny ogrodowej.
Artykuł sponsorowany - zawiera lokowanie produktu lub/i usługi
1. Brak lub zły typ izolacji użyty w saunie
Jeden z najczęściej powielanych błędów przy budowaniu sauny, to brak izolacji.
Gotową saunę typu beczka można kupić już za parę tysięcy złotych, niestety z własnego doświadczenia wiemy, że w zimie może być ciężko uzyskać odpowiednio wysoką temperaturę podczas seansu w saunie (powyżej 70 stopni C). Najczęściej, takie sauny nie mają w ogóle jakiejkolwiek izolacji.
W saunie ogrodowej, powinno się użyć wełny mineralnej (skalnej lub szklanej), najlepiej o grubości 100mm. Wełna mineralna odporna jest na wysoką temperaturę, więc nadaje się idealnie do sauny.
Niedopuszczalne jest użycie styropianu do ocieplania sauny zewnętrznej. Styropian nie jest odporny na wysoką temperaturę, i może emitować szkodliwe dla zdrowia gazy, gdy jest poddany wysokiej temperaturze.
2. Brak odpowiedniej wentylacji w saunie
Drugim najczęstszym błędem, jest nieodpowiednia wentylacja. Wentylacja w saunie ma za zadanie wymiany powietrza na ‘świeże’. Gdy znajdujemy się w saunie, poziom dwutlenku węgla (CO2) wzrasta, i z każdym kolejnym seansem jest coraz więcej dwutlenku węgla w powietrzu sauny.
Najczęściej to właśnie przez CO2 czujemy się niekomfortowo i kończymy saunowanie przedwcześnie. Odpowiednia wentylacja w saunie zapewnia wymianę powietrza tak, żeby ilość dwutlenku węgla w saunie nie przekraczała 800ppm. w powietrzu atmosferycznym, znajduje się około 400ppm.
Więcej na temat wentylacji, dowiesz się z naszego artykułu Wentylacja w saunie
3. Niewłaściwe materiały wewnątrz sauny
Materiały użyte we wnętrzu sauny są ważne, bo to one nadają klimat saunie. Wnętrze sauny powinno być obite drewnem, z możliwie jak najmniejszą ilością sęków i gniazd żywicznych.
Przy wyborze rodzaju drewna, warto wybierać typy drewna które rosną lokalnie - w ten sposób możemy zminimalizować ślad węglowy naszej sauny. Lokalne, znane nam typy drewna np Osika lu Olcha są równie estetyczne co egzotyczne typy drewna, na przykład Abachi, ale nie muszą być sprowadzane z odległych krajów.
4. Piec niewłaściwej mocy
Piec zbyt małej mocy, może powodować bardzo długi czas nagrzewania się sauny, lub może sprawić, że sauna w ogóle nie będzie osiągała zadanej temperatury w środku. Moc pieca do sauny, powinno się dobierać mając na uwadze kubaturę sauny, oraz ilość przeszkleń w saunie.
Prosty wzór na dobór mocy pieca do sauny: na 1m3 = 1 kW mocy pieca. Czyli na przykład dla sauny o wymiarach 2 x 2 x 2 m = 8 m3, odpowiednia moc pieca do sauny to minimum 8 kW.
Dla przeszkleń, powinno się dodać moc pieca, na 1 m2 przeszklenia, + 1 kW mocy pieca.
Więcej na temat doboru pieca do saunie, dowiesz się z naszego artykułu Jak wybrać piec do sauny i jego moc?
5. Zbyt nisko umieszczone ławki w saunie
Górna ławka w saunie, powinna być umieszczona na wysokości od 120 do 100 cm od sufitu. Taka odległość pozwala najlepiej wykorzystać ciepło i parę wodną która zbiera się w górnej połowie sauny. Zbyt nisko umieszczone ławki w saunie powodują że temperatura odczuwalna jest znacząco niższa.
6. Brak odpowiedniej przebieralni
Wielokrotnie zdarzyło mi się przebywać w saunie zewnętrznej typu beczka, w której przedsionek był szerokości około 60 cm. Tak mała przebieralnia w saunie umożliwia przebranie się i wejście do sauny tylko jednej osobie, więc korzystanie z sauny całą rodziną czy grupą przyjaciół może być utrudnione.
Wygodna przebieralnia w saunie powinna mieć wymiary minimum 1 m2 na osobę. W naszym projekcie sauny ogrodowej TUULA przebieralnia ma wymiary 2 x 3 m, co umożliwia używanie przebieralni również jako strefy relaksu i odpoczynku.
7. Nieodpowiedni projekt sauny
Projekt sauny jak i jego wykonanie jest najważniejsze. Jeśli myślisz o samodzielnej budowie sauny, dobry projekt sprawi że Twoja sauna po wybudowaniu będzie dokładnie taka o jakiej marzyłeś, a wszystkie ważne warunki będą spełnione. Oczywiście ważne jest również fachowe wykonanie projektu.
Nasz projekt Sauny Ogrodowej TUULA został zaprojektowany przez doświadczonego architekta i pasjonata saun. Dziesiątki godzin zostały poświęcone na dopracowanie wszystkich szczegółów, rysunków, jak również czytaniu blogów i książek o tematyce saunowej, szczególnie z krajów skandynawskich.
Jeśli chcesz otrzymać kompletny projekt, nie chcesz poświęcać wielu godzin na zgłębianiu wiedzy na temat jak zaprojektować saunę, jakie materiały wybrać, jaki piec czy wentylacja będzie odpowiednia, jeśli zależy Ci na dobrze zaprojektowanej saunie, która nie tylko jest funkcjonalna ale również świetnie wygląda, to ten projekt sauny jest dla Ciebie!
Zapraszam na naszego facebooka i instagrama, gdzie w przyszłości będziemy relacjonować budowę naszej pierwszej sauny. Nie możemy się już doczekać. :)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza.