Zawód: Saunamajster - W SAUNIE - Polski Portal Saunowy

News

POLSKI PORTAL SAUNOWY

Post Top Ad


Zawód: Saunamajster



Temperatura bliska 100 stopniom Celsjusza, niska lub bardzo wysoka wilgotność powietrza, utrudnione oddychanie, ekstremalne przegrzanie organizmu... Normalny, zdrowy człowiek może funkcjonować w takim środowisko kilka - kilkanaście minut... 

Wcale nie jest to opis warunków pracy hutnika lecz sauny - stanowiska pracy saunamajstra!


Saunamajster - artysta, akrobata czy rzemieślnik?


Saunamajster, inaczej saunamistrz, to specjalista, który dba o komfortowe warunki relaksu gości sauny. Co należy do jego obowiązków? Jak zostać saunamistrzem, czyli saunamajstrem? Popularność kąpieli saunowych w Polsce w ostatnich latach mocno wzrosła. Polskim zwolennikom saun nie wystarczają już coraz lepsze warunki do wygrzewania swoich ciał. Teraz o wyborze SPA decyduje to, czy w błogi stan relaksu wprowadzi ich specjalnie wyszkolony do tego saunamajster, czyli saunamistrz będący mistrzem rytuału saunowego. W Polsce rytuał saunowy nazywany jest często również naparzaniami. Mistrz ceremonii wchodzi do sauny z wodą, w której znajdują się olejki aromatyczne. Saunamistrz polewa rozgrzane kamienie wodą. Następnie za pomocą ręcznika lub wachlarza rozprowadza unoszącą się parę we wnętrzu sauny. Proste? Wcale nie... Sztuka polega na tym, aby wyczuć miejsca chłodniejsze i cieplejsze w saunie i równomiernie rozprowadzić powietrze. Rytuałom saunowym towarzyszy zazwyczaj odpowiednio dobrana muzyka i choreografia, co czyni z rytuału jedyne w swoim rodzaju, wielozmysłowe doznanie. Zawód saunamajstra wymaga wiedzy, umiejętności, kreatywności i wymusza ciągły rozwój. Sprawdzą się w nim osoby otwarte, komunikatywne i mające poczucie estetyki oraz sporą dozę poczucia humoru.



Na czym polega praca saunamajstra?



Do głównych zadań saunamajstra (saunamistrza) należy odpowiednie rozprowadzanie za pomocą ręcznika gorącego powietrza po wnętrzu sauny. Używa przy tym wybranych przez siebie aromatów, które w połączeniu ze sztuką poruszania ręcznikiem czynią z rytuału prawdziwy pokaz.Ten nowy zawód jest idealny dla osób lubiących tematy SPA i wellness. Saunamajstrowie stają się też swego rodzaju gwiazdami danego SPA. Każdy seans opracowany jest zgodnie ze światowymi standardami i z dbałością o bezpieczeństwo jego uczestników – mówi Monika Kucz, saunamistrz Hotelu Piwniczna SPA&Conference. Ale to nie wszystko. Saunamajster to przede wszystkim gospodarz strefy nagości, jaką jest saunarium. Choć wśród polskich klientów widoczny jest wzrost świadomości zalet, jakie daje sauna, bo przecież poza relaksem i wypoczynkiem ma też właściwości zdrowotne, to nadal wielu Polaków obawia się nagości. Dlatego ze względu na miejsce pracy – strefę nagości – wśród kwalifikacji saunamajstera ogromnie ważna jest także bardzo wysoka kultura osobista.




Plusy i minusy zawodu saunamajstra.


Plusy:
• Praca w środowisku SPA&wellness
• Kontakt z ludźmi
• Możliwości rozwoju, kreowania nowych rodzajów seansów, wymyślanie receptur, 
•Utrzymywanie dobrego stanu zdrowia poprzez hartowanie organizmu dzięki częstemu pobytowi w saunie

 Minusy:
• Jest to spore obciążenie fizyczne dla organizmu, dlatego harmonogram pracy saunamajstrów musi być uważnie opracowywany, aby po kilku seansach prowadzący je mógł odpocząć


Gdzie wyuczyć się fachu saunamajstra?


W Polsce nie ma szkół oferujących naukę tego specyficznego zawodu. Saunamajstrowie uczą się za granicą lub od osób, które przeszły już kursy, np. w Niemczech. Tam szkolenia organizuje Niemiecki Związek Sauny DSB. Kurs trwa kilkanaście dni, a koszt szkolenia to ponad 1000 euro.




Kariera


Zawód saunamistrza jest coraz bardziej doceniany w Polsce – ludzie chętnie wybierają się na seanse prowadzone przez specjalistów, którzy gwarantują gościom wspaniałe show i chwilę odprężenia. Hotele w strefach SPA&Wellness chętnie zatrudniają takie osoby, więc może warto spróbować swoich sił i odbyć kurs uprawniający do bycia zawodowym saunamistrzem? To wspaniała okazja do poszerzenia horyzontów i być może odnalezienia nowej pasji. Dużą popularnością cieszą się turnieje saunamistrzów, które mają zasięg międzynarodowy, ogólnopolski czy też regionalny. Turnieje te organizowane są na wzór zawodów sportowych.

Saunamajster to nie zawód dla każdego...


W zawodzie saunamajstra pracują zarówno mężczyźni jak i kobiety. jednak ze wzgledu na specyficzne warunki i środowisko pracy, nie jest to zawód dla każdego. Praca w takich warunkach może być niebezpieczna dla zdrowia, szczególnie dla osób cierpiących na określone dolegliwości. Astmatycy, osoby mające problemy z sercem lub osoby chorujące na jaskrę raczej powinny z tej pracy zrezygnować.


*netografia: Fokus.tv, Carpenter.pl, RegionPraca.pl


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękujemy za dodanie komentarza.