Łaźnie publiczne, które ogólnie określane są w Japonii jako onseny lub sento, zawsze stanowiły integralną część japońskiego systemu społecznego sięgającego jeszcze Okresu Edo (1603-1868). Pierwsze sento otwarto w Edo (obecne Tokyo) w 1951. Europejczyowi słowo onsen czy sento nic nie mówi, Japończykowi natomiast staje przed oczyma niezbyt ogromny budynek, często zabytkowy, drewniany i bardzo tradycyjny.
Różnicę pomiędzy tymi łaźniami stanowi rodzaj wody w obu tych miejscach. Onseny to gorące źródła z elementami różnych pierwiastków, jako że powstają w miejscach przywulkanicznych, a do sento dostarczana jest woda miejska.
Budynki mieszczące sento ostałe w większości miast powoli już zanikają. Japończycy przestawiają się na piękne prywatne łaźnie. Jednakże należy zaznaczyć, że sento , piękne świątynie przeznaczone do higieny i kąpieli pozwalają wejrzeć głębiej w kuturę samej Japonii. Turystom doradza się odrzucenie wszelkich inhibicji, zamknięcia ich w szafkach ( lockerach ), aby zakosztować unikalnych doznań i wrażeń, których brak Europie.
Pierwszymi łaźniami były łaźnie parowe. Były podobne do współczesnych saun, aczkolwiek dolną partię ciała zanurzano w wodzie. W sento można było się integrować, a klasy społeczne i płeć nie miały znaczenia.
We wczesnym XVII wieku wprowadzono już łaźnie, gdzie można się było w pełni zanurzyć. Były to balie ( przypominające po trosze nasze wanny ) i zwano je "goemon -buro". Miały żelazne dna i były podgrzewane ogniem. By ochronić stopy przed gorącem, noszono drewniane sandły.
Łaźnie japońskie jakie oglądamy teraz, zaczęto budować w okresie Mejdi ( 1868-1912.) Wtedy to wprowadzono podział na płeć oraz zbudowano wewnątrz sento ściany, aby zachować względy moralne i etyczne. Czasami owe ściany miały szczeliny, aby podawać sobie mydło -co nadal mogło "ugruntowywać" voyeryzm. Obecnie bezwzględny podział na łaźnie damskie i męskie zostaje zachowany.
opracowała Xenia.B
za :
https://yunomi.us/28219/explore-the-world-of-japanese-bathhouses/
http://japanport.weblogs.jp/onsen/
http://onsensoaker.blogspot.com/
www.wszystkiegojapońskiego. pl
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza.