Od dawna miód i inne produkty pszczele są szeroko stosowane w zabiegach SPA. Maseczki miodowe pielęgnują ciało i mają działanie odmładzające. Zastosowanie maseczki miodowej podczas saunowania, dodatkowo wzmaga działanie miodu.
Miód w saunie pomaga usunąć napięcie mięśni i zmęczenie. Efektywne wykorzystanie miodu w saunie w połączeniu z innymi składnikami naturalnymi. Miód pomaga w walce z celuliten, nadaje miękkość skóry, pod jego wpływem ciało staje staje się delikatne i aksamitne. Maseczki miodowe poprawiają krążenie krwi i normalizuje przemianę materii.
Miód wykazuje silne działanie antyseptyczne, posiada właściwości oczyszczające i nawilżające, zabija bakterie, zmniejsza obrzęk i stany zapalne. Doskonale wpływa na gojenie oparzeń i małych ranek. Jest to także substancja utrzymująca wilgotność, co oznacza, że pomaga utrzymać skórę nawilżoną. Z powodu wszystkich tych wspaniałych cech, miód używany jest również z powodzeniem w leczeniu trądziku.
Jak przygotować maseczkę miodową
Do miseczki nałóż 2 łyżki miodu, możesz dodać niewielką ilość wody, aby miód stał się bardziej płynny. (Efekt większej płynności uzyskasz również wstawiając miseczkę z miodem do ciepłej wody). Nałóż na twarz palcami lub specjalnym pędzelkiem. Pozostaw ok 20 minut a następnie zmyj wodą. Zastosuj standardowy krem, który pomoże zachować wilgotność skóry na dłużej.
Wymieszaj 1 łyżkę miodu z 1 żółtkiem i pozostaw na skórze przez 20 minut. Ewentualnie możesz do tej mieszanki dodać również 1 łyżeczkę jogurtu i (lub) 1/2 łyżeczki dobrej jakości oleju, np. kokosowego – wymieszaj wszystko dokładnie i nałóż cienką warstwę na skórę. Po ok 20 minutach zmyj wodą.
Szczególnie osoby borykające się z trądzikiem chwalą sobie działanie miodu. Pojedyncze pryszcze możesz smarować punktowo samym miodem, lub rozcieńczając go nieco w wodzie. Rozcieńczony w wodzie delikatnie przyschnie i będzie „trzymał się skóry”. Najlepiej robić to przed snem, aby przez noc miód mógł leczyć stać zapalny. Właściwości antybakteryjne ma również maska zrobiona z miodu z dodatkiem olejku z drzewa herbacianego.
Dwie krople olejku wymieszać należy z 1 łyżką miodu. Wymieszać dokładnie. Stosować na całą twarz lub punktowo, na zmienioną chorobowo skórę. Odczekaj 15 do 20 minut i spłukać letnią wodą. Olejek z drzewa herbacianego ma silne właściwości anty-mikrobiologiczne, antyseptyczne i grzybobójcze. Tak więc, w połączeniu z miodem, pomaga wyeliminować stany zapalne skóry, ukoić zmiany trądzikowe.
Do skóry tłustej, którą chcesz oczyścić i nawilżyć jednocześnie, warto zrobić maskę do której będzie potrzebne: 2 łyżki miodu, połówka jabłka, 1 żółtko, 2 łyżki płatków owsianych, 1/2 łyżeczki oliwy z oliwek, 2 łyżka jogurtu naturalnego, 1 kropla olejku eterycznego (zapach do wyboru).
Miód delikatnie podgrzej, żeby był płynny Płatki owsiane wymieszaj z niewielką ilością wody, aż powstanie gładka pasta. Usuń z jabłka skórkę i rdzeń, pokrój na kawałki. Jabłko, miód, jogurt o oliwę w blenderze i dokładnie zmiksuj. Wyłóż do miseczki i dodaj do tego pastę owsiankową i żółtko – mieszaj do uzyskania gładkiej, jednolitej masy. Nałóż papkę delikatnie na twarz, omijając okolice oczu. Połóż się i zrelaksuj. Umyj twarz po ok 15-20 minutach. Osusz i nałóż krem.
Kolejna maseczka z miodem nadaje się do każdego rodzaju skóry. Orzeźwi i ukoi podrażnioną skórę. Potrzebne będzie: 1 łyżka miodu, 1 białko, 1 łyżka suszonych i zgniecionych kwiatków rumianku, 1 łyżeczka drobno posiekanej, świeżej mięty, 2-3 krople olejku eterycznego, o ulubionym zapachu.
Rozgrzej miód (np. zanurzając szklankę z nim w ciepłej wodzie). Miód połącz z białkiem, rumiankiem, miętą i olejkiem. Wymieszaj na jednolitą masę. Umieść ciepły miód razem z białkiem, kwiat rumianku, mięty i olejku eterycznego w misce. Mieszaj, aż do powstania jednolitej masy. Nanieś na twarz, omijając okolice oczu. Zmyj maskę po ok. 15 minutach.
Pamiętaj, żeby nie nakładać zbyt dużej ilości miodu na twarz – miód nie wysycha, a pod wpływem ciepła skóry może zacząć ci spływać po twarzy.
Uwaga: Przed zastosowaniem jakiejkolwiek maski zrób próbę uczuleniową – posmaruj nią mały fragment skóry na linii szczęki, za uchem lub na nadgarstku. Jeśli pojawi się zaczerwienienie, wysypka – nie używaj tej maski na twarz. Do przygotowania maseczek, nie wykorzystuj produktów, o których wiesz, że wywołują u ciebie reakcję alergiczną.
Naturalne kosmetyki bywają skuteczniejsze, niż te ze sklepu. Można je samemu przygotować, dzięki czemu wiesz, co "w nich siedzi". Miód i maski miodowe są istotnymi elementami w każdej naturalnej kuracji mającej na celu poprawę kondycji skóry. Maska miodowa delikatnie oczyszcza skórę, zachowując ja zdrową, elastyczną i piękną. Leczy stany zapalne i świetnie nawilża skórę. Za każdym razem, gdy bedziesz nakładać miód na swoje ciało, pamiętaj, ze własnie w tym zabiegu tkwiła tajemnica piekna Kleopatry...
Uwielbiam miód do sauny. Zazwyczaj kupowałam gotowy w sklepie internetowym, ale chyba spróbuję zrobić sama - według przepisu. :D
OdpowiedzUsuń