Korzystanie z sauny błotnej jest zabiegiem niezwykle przyjemnym, który potrafi w kilka chwil odsunąć od nas zmartwienia dnia codziennego i odprężyć wszystkie mięśnie. Alternatywą dla klasycznej sauny czy też łaźni parowej jest łaźnia błotna. Wizytę w niej zwykle określa się jako cały rytuał, nazywany Rassoul, którego źródeł można szukać jeszcze w starożytnym Maroku.
Rytuały łaźni błotnej
Cały zabieg w łaźni błotnej można podzielić na trzy etapy: nagrzewanie, nawilżanie i zraszanie. Pierwsza część rytuału trwa około 10 minut, w tym czasie, we wcześniej nagrzanej łaźni panuje temperatura około 35-50 stopni. Jest to czas, w którym na skórę nakładane są glinki, błoto lub algi, które powoli zasychają na ciele, zapewniając ściągające działanie substancji. Następnie przychodzi czas na etap nawilżania, który trwa kolejne 15 minut. W jego trakcie w łaźni zwiększana jest wilgotność powietrza, co sprawia, ze nałożone substancje ulegają zmiękczeniu, dzięki czemu można przystąpić do następnego etapu, czyli oczyszczającego prysznica i pozbycia się resztek preparatu, który znajduje się na skórze.
Jak korzystać z łaźni błotnej?
Przed wejściem do łaźni błotnej należy opłukać ciało pod prysznicem i lekko osuszyć je ręcznikiem. Ma to na celu wstępnie oczyścić całe ciało, głównie z potu czy nałożonych wcześniej kosmetyków. Dzięki takiemu przygotowaniu skóra będzie mogła przyjąć jak najwięcej cennych substancji zawartych w błocie, które jest nakładane na ciało w kolejnych etapach zabiegu. Podczas rytuału siadamy na specjalnych fotelach czy też siedziskach, które najlepiej najpierw opłukać za pomocą pryszniców/ deszczownic umieszczonych nad nimi. W łaźni błotnej znajdują się także pojemniki z glinkami niezbędnymi do zabiegu.
Podczas jednego rytuału tak naprawdę jesteśmy poddani kilku zabiegom pielęgnacyjnym w jednym, bo tak naprawdę mamy do czynienia z wizytą w saunie suchej, parowej, okładem z glinki i peelingiem skóry.
Właściwości zdrowotne
Kluczem dla zrozumienia zbawiennego wpływu zabiegu w łaźni błotnej jest znajomość właściwości stosowanych tam składników. Glinka, bo o niej mowa, jest znana w kosmetyce od tysięcy lat. Obecnie w każdej drogerii można spotkać szereg produktów, głównie maseczek do twarzy, które opierają się właśnie na różnego rodzaju glinkach. Jedną z najchętniej stosowanych glinek jest ta zielona, której przypisuje się działanie oczyszczające i detoksykujące skórę, przez co jest szczególnie polecana osobom z cerą tłustą lub z problemami skórnymi. Można też sięgnąć na przykład po glinkę czerwoną, która działa podobnie do zielonej, ale nieco łagodniej – a więc oczyszcza i dotlenia skórę oraz może być stosowana przez osoby z rozszerzonymi naczynkami. Biała natomiast ma właściwości wygładzające, łagodzące oraz absorbujące sebum. Zdarza się także wykorzystanie do tego zabiegu błota z Morza Martwego, które jest niezwykle bogate w minerały i mikroelementy, dzięki czemu nie tylko oczyszcza, ale łagodzi stany zapalne skóry i odżywia ją. Zatem każdy znajdzie coś dla siebie.
Wizyta w łaźni błotnej ma wiele właściwości zdrowotnych – podstawową jest korzystny wpływ na samopoczucie i stan psychiczny człowieka. Po zakończonym zabiegu natychmiast odczuwa się rozluźnienie i pozbycie nagromadzonego napięcia. Ma to również odzwierciedlenie w sferze fizycznej – wszelkie bóle mięśniowe, a nawet reumatyczne zmniejszają się lub znikają całkowicie. Oprócz tego przez skórę wydalane są toksyny nagromadzone w organizmie, co oznacza, że zabieg w łaźni błotnej może stanowić doskonałe uzupełnienie procesu detoksykacji organizmu.
Zabieg w łaźni błotnej jest polecany osobom, które potrzebują odprężenia, cierpią na regularne bóle mięśniowo-stawowe lub zapalenia skóry. Wizyty w saunie powinni unikać ludzie z dolegliwościami układu krążenia lub dotknięci różnego rodzaju infekcjami. Najlepiej przed wizytą skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu.
Jest to także doskonały rytuał dla par, ze względu na odprężającą i intymną atmosferę, jaka panuje podczas zabiegu. Może stanowić wstęp do dalszych zabiegów pielęgnacyjnych, ponieważ skóra po rytuale w łaźni błotnej jest doskonale oczyszczona, co wspomaga wchłanianie substancji odżywczych i kosmetyków.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza.