Z dzieckiem w saunie - W SAUNIE - Polski Portal Saunowy

News

POLSKI PORTAL SAUNOWY

Post Top Ad


Z dzieckiem w saunieJako mama pięcioletniego Dominika wielokrotnie się zastanawiałam czy mogę zabrać go ze sobą do sauny. Formalnie nic nie stoi na przeszkodzie. Jednak czy jest to bezpieczne i czy przyniesie pożytek mojemu dziecku? Z pewnością te pytania nurtują również inne saunjące mamy... 


Od jakiego wieku dziecko może bezpiecznie saunować?Istnieje wiele teorii dotyczących tego, od jakiego wieku dziecko można zabierać do sauny. Mówi się, że już sześciomiesięczny maluch zniesie dobrze krótką wizytę w saunie. Inni specjaliści wypowiadają się, że dzieci mogą korzystać z sauny w wieku od trzech lat, czasem granicę wiekową ustala się na 7 lat. Małe dzieci niezbyt sprawnie potrafią zarządzać procesem termoregulacji. Powinny być na tyle świadome i na tyle komunikatywne, by móc powiedzieć, że nie są już w stanie dłużej wytrzymać w gorącej temperaturze sauny.
Daj dziecku wybór


Pamiętaj, nie rób niczego na siłę. Pierwszy kontakt z sauną wcale nie musi być dla twojego dziecka przyjemnym doznaniem. Wręcz przeciwnie, zazwyczaj pierwszą reakcją jest chęć ucieczki z tego gorącego pomieszczenia. To naturalna reakcja. Warto wybrać się do sauny z "ulubioną ciocią", z którą łatwiej będzie ci opiekować się dzieckiem, połączyć pobyt w saunarium z kąpielą w basenie lub pobytem w grocie solnej. Warto również zabrać ze sobą ulubione zabawki dziecka.
Uważnie obserwuj reakcje dziecka


Jeżeli dziecko nie boi się wysokiej temperatury i polubi saunę zwróć szczególną uwagę na jego reakcje. Najważniejsze jest, by dostosowywać temperaturę oraz czas pobytu w saunie do indywidualnych cech dziecka. Małych dzieci nie powinno się narażać na temperaturę wyższą niż 70 stopni. Temperaturę tę można zwiększać wraz z rozwojem organizmu oraz przyzwyczajaniem malucha do gorąca. Temperaturę można obniżać poprzez dostęp do panelu sterującego lub przez zwyczajne otworzenie drzwi i cyrkulację powietrza ręcznikiem.
Dozuj czas saunowania


Seans w saunie nie powinien też być zbyt długi. Początkowo dziecko powinno przebywać w saunie najwyżej minutę. Później należy schłodzić dziecko np. delikatnym myciem lub prysznicem jeśli się nie boi. Należy posłużyć się wodą o temperaturze ok. 30 stopni. Nie wolno stosować gwałtownego schładzania organizmu z uwagi na ryzyko szoku termicznego. Obserwując reakcję pociechy, można czas przebywania w saunie przedłużać stopniowo do sześciu minut. Od dziesiątego roku życia, dzieci mogą korzystać już z sauny tak samo jak dorośli. Należy jednak zawsze bacznie obserwować reakcję dziecka i opuścić z nim saunę, jeśli narzeka na jakiekolwiek dolegliwości.
Zadbaj o bezpieczeństwo


Trzeba zawsze zwrócić uwagę na kilka istotnych reguł związanych z bezpieczeństwem dziecka. Przed pierwszą wizytą w saunie warto skonsultować się z lekarzem pediatrą, który oceni, czy stan zdrowia dziecka pozwala na przebywanie w tak wysokiej temperaturze. Pociechy powinny zostać umyte przed wejściem do sauny, nie mogą mieć też na sobie żadnych metalowych ozdób. Odradza się spożywanie jakiegokolwiek jedzenia. Dziecko w saunie powinno też siedzieć na swoim własnym ręczniku, na najniższej półce.

Twoje dziecko to delikatna istota


Istnieje wiele kontrowersji związanych z zabieraniem dzieci na saunę. Zwraca się uwagę na trudny proces dostosowania się do wysokiej temperatury i wilgotności powietrza nawet przez osoby dorosłe i traktuje wizyty dzieci jako spore zagrożenie. Przy odpowiednim dostosowaniu warunków panujących w saunie, można jednak uniknąć omdleń i zasłabnięć. Fińskie szkoły oferują nawet dzieciom seanse w saunie w ramach zajęć wychowania fizycznego. Co więcej, naukowcy zwracają uwagę na uspokajające działanie sauny wśród dzieci z ADHD. Sauny infrared bywają też stosowane jako uzupełnienie terapii dzieci z autyzmem.2 komentarze:

Dziękujemy za dodanie komentarza.