Olej kokosowy – naturalna pielęgnacja - W SAUNIE - Polski Portal Saunowy

News

POLSKI PORTAL SAUNOWY

Post Top Ad


Olej kokosowy – naturalna pielęgnacja

Nazywany potocznie olejkiem piękności ze względu na swoje dość szerokie zastosowanie. Działa na skórę i włosy. Sprawdźmy zatem, jakie ma właściwości i gdzie bywa wykorzystywany.




Konsystencją przypomina twarde, przezroczyste, białe masło, tak więc wcale nie wygląda jak płynna ciecz. Dla wygody przechowuje się go w słoiczkach, z których łatwo wydobędziemy go łyżeczką. Roztopiony zmienia barwę na żółtawą i wydziela też zapach kokosu.

Olej kokosowy jest pochodzenia roślinnego. Twardy orzech, z którego się go pozyskuje to kopra. Najpierw jednak trzeba ją podgrzać, a następnie przeciągnąć przez prasę. Zawiera mnóstwo nasyconych kwasów tłuszczowych: laurynowy, palimitynowy, kaprylowy oraz stearynowy, ale też kwasy tłuszczowe nienasycone: oleinowy z grupy Omega-9 i linolowy z grupy Omega-6. Struktura molekularna pozwala na szybkie wchłanianie się do naskórka. Dzięki temu ma więc właściwości antybakteryjne, antywirusowe i antygrzybiczne. Doskonale nawilża skórę a także przyspiesza jej odnowę. Reguluje też wydzielanie sebum. Zawarte w kokosie przeciwutleniacza czy witamina E uwalniają właściwości antyrodnikowe.


Na co wpływa zatem olej kokosowy?
          - wzmacnia warstwę lipidową skóry
          - nawilża i natłuszcza przesuszoną skórę, włosy i skórę pięt a także wokół paznokci
          - działa antyseptycznie – zwalcza egzemę, trądzik, atopię oraz łuszczycę
          - hamuje rozwój bakterii
          - łagodzi oparzenia
          - leczy stan zapalny oraz podrażnienia
          - zawarte utleniacze spowalniają starzenie się skóry
          - pomaga spłycać rozstępy u kobiet w ciąży

Dobrze jest używać też produktów z dodatkiem olejku kokosowego pod oczy czy na noc. Może też służyć jako filtr przeciwsłoneczny. Doskonale chroni też wargi przed mrozem. Z powodzeniem zastąpi dezodorant, utrzymując świeżość pod pachami na długie godziny. Jego działania ułatwiają też masaż. Wzmacnia wypadające rzęsy, ale też doskonale sprawdza się jako produkt do demakijażu dla skóry wrażliwej. Zapobiega uciążliwemu łupieżowi i elektryzowaniu się włosów – wystarczy nałożyć go trochę na dwie godziny przed myciem. Może też stanowić bazę do peelingów czy pasty do zębów produkowanej w domu.


Jak więc można zauważyć, niniejsza substancja przydaje się niemal w każdym momencie. Jest antidotum na wiele uporczywych dolegliwości. Zachęcamy do wypróbowania na sobie.

Sylwia Cegieła     

1 komentarz:

Dziękujemy za dodanie komentarza.