Bardzo miło powitać mi Ciebie na łamach naszego czasopisma i portalu, tym bardziej że jesteś ekspertką od hammamów i saunowania orientalnego. Ponadto hammamy to profesjonalna część Twojego życia.
Xenia.Czy możesz nam powiedzieć o sobie kilka słów i opisać jak rozpoczęło się Twoje zainteresowanie saunowaniem i akcesoriami typu hammam?
Olia. Pewnego dnia dostałam w prezencie od przyjaciół z Holandii ręcznik. Ale nie był to zwykły ręcznik.
Byłam zachwycona jego wyglądem, cudownym kolorem, jakością, lekkością, oraz tym , że jest wykonywany ręcznie, tradycyjną metodą.
Okazało się, że osoba od której otrzymałam ten prezent zna właścicielki firmy ‘Zusen Zomer’, które zajmują się dystrybucją tych ręczników w Holandii.
X. Kiedy założyłaś swoją firmę i jak wpadłaś na pomysł takiego "start- upu". Dla mnie po przejrzeniu wielu stron internetowych Twój sklep był najlepszy -designersko, oryginalny, a hamammy najlepsze pod względem jakościowym. Niby wcale nie niszowy produkt. W Twoim sklepie bezbłędnie odpowiadał moim gustom estetycznym oraz tym za czym kobieta tęskni w spa. Pięknem, które może eksponować powiedzmy sobie "zwykły materiał"?
O.Po kilku rozmowach Holandią, zdecydowałam się zrealizować pomysł i otworzyć własną firmę MARKEN, czyniąc te przepiękne kolorowe ręczniki dostępne w Polsce. Byłabym szczęśliwa, gdyby te ręcznie wykonywane ręczniki były obecne w każdym polskim domu!
Te ręczniki są przyjemne w użyciu i komfortowe w podróży. Co do design'u sklepu chciałam, żeby była to firma przyjazna dla każdego, że klient czuł się jak u siebie domu. Dlatego często oddzwaniałam do klientek, pytałam dlaczego potrzebuje ręcznika i doradzałam co lepiej wybrać. Na początku rzadko kto dzwonił, mimo teg,o że na stronie umieściłam swoje zdjęcie z telefonem i zachęcaniem do telefonu, ale później już na prawdę prawie przed każdym zakupem miałam telefon z pytaniami, co na prawdę bardzo mnie cieszyło doradzić. Kilka osób mi nawet napisało, że to jedyny chyba w Polsce sklep gdzie cała informacja podana na stronie odpowiada rzeczywistości (chodzi o wygląd i jakość produktu). Co do gustów estetycznych - coś w tym jest....Zauważyłam, że większość moich klientek prowadzi ciekawy styl życia, mają swoje zainteresowania i pasje . Ponadto kolekcję dobieram sama, kolorystykę oraz wzory nie dostosowując się do rynku. Moi znajomi nie raz mi mówili: "Olga, kto to kupi, u nas w Polsce takich kolorów nie używają, ale jak później okazywało się te właśnie ręcznikie najlepiej się sprzedawały. Myślę że jednak po prostu tandetny produkt i kolorystyka już znudziły się a ludziom nietuzinkowym i zachciało się czego takiego "Wow!" :) Prócz tego w takim ręczniku każda kobieta będzie czuła się świetnie i pięknie! Po sobie to wiem - wyglądam elegancko i daję do zrozumiałam, że kocham siebie i szanuje, dbam o swój wygląd, ponieważ używam naturalnego, a do tego pięknego ręcznika, lekkiego, który zajmuje mało miejsca (żeby nie nosić dużych toreb do SPA/ czy na plaże etc). Frędzelki hammamowi dodają im uroku i w ogólnej stylizacji na plaży czy w saunie.
X. Powiedz nam o rodzajach hammamów. Czym różnią się od siebie ? Dlaczego laicy kupują pierwszy lepszy nie troszcząc się o jakość?
O. Ręczniki hammam - zwane także Pesztemal lub Fouta, są wytwarzane w Turcji i Tunezji w rodzinnych warsztatach tkackich na małą skalę. Są to małe firmy, które zapewniają zatrudnienie na wsi, zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Hammam jak wszystkim wiadomo - to tradycyjna łaźnia turecka (czyli parowa po naszemu) Z tego pochodzi ogólna nazwa, co odpowiednio wskazuje pierwotne przeznaczenie tych ręczników. Krótko mówiąc: to jest kawałek tkaniny, tkany na krosnach z mieszanki kolorów nitek. Białe nitki zostawiają na koniec z czego potem robią frędzelki, a kolorowe nitki chowają i wykańczają tkaninę. My widzimy kolor tylko, lecz każdy ręcznik ma w sobie białą nitkę, którą widzimy we frędzelkach. Kolorowe paski i wzory tkane z osobnych kolorów nitek. Dla tego i kolory są stałe.
Rożnica jest wyłącznie w tradycjach krajów. W Turcji te tkaniny wykorzystują w łaźniach hammam, dlatego te ręczniki nieco mniejsze i cieńsze, delikatniejsze w dotyku. W Tunezji tkaniny kobiety tradycyjnie wykorzystują hammamy w w domach (do nakrycia się w nocy, jako obrusy etc.) do codziennego użytku i jak ubraniach (do owijania, jako szale etc.), Może dlatego one są grubsze i tradycyjnie większych wymiarów. Dla czego nazywają się Fouta? - nie wiem tak naprawdę, ale myślę, że to jest związane już z językiem kraju... Duża część ręczników jest tkana w tradycyjny sposób, tak samo jak robiono to w dawnych czasach. Mężczyźni pracują przy krosnach, natomiast kobiety wykonują wszystkie inne rękodzieła. Oraz kobiety zapewniają, że wykończenia ręczników prezentują się tak ładnie ze starannie wykonanymi frędzelkami. Tak jest i w Turcji i w Tunezji.
Trzeba zaznaczyć, że w każdej wiosce jest po kilka warsztatów tkackich, ale nie każdy dba o jakość. Wiele robi to wyłącznie jako suvenir i chce masowo sprzedawać, a tak na prawdę ten ręcznik nic wspólnego nie ma z hamamem, prawdziwym, z tradycyjnym tkaniem. Hammam prawdziwy ma widoczny ścieg, z boków nie jest podwinięty, ponieważ każdy kawałek, czyli ręcznik tkany jest osobno! Po drugie jest bardzo giętki, wchłania jak papier i bardzo szybko schnie. Zauważyłam najistotniejszą właściwość prawdziwego tkanego w odpowiedni sposób i z odpowiednich nitek ręcznika -nawet biały i mokry nie jest przezroczysty! Czyli śmiało możemy biały ręcznik założyć do sauny i nie martwić się, że za chwilę będzie wszystko widać. Jest jeszcze jedna tajemnica: nitka! Czyli proces wyrobienia i obróbki bawełnianej nitki. Jest tylko kilka monopolowych fabryk i wyłącznie na miejscu (nie z Włoch, Francji, Chin i innych krajów), które robią nitki odpowiedniej jakości i rodzajów. Od nitki zależy też, jaki ten ręcznik jest w dotyku. Są jedwabiste (na wzór ANEMON), są takie miękkie jak mój STORM. Jedwabiste robione z "wyczesanej" wiele razy nitki co nadaje mu połysku, STORM z niewybielonej a...Foutę z Tunezji - różni wyłącznie sposób tkania.
Proces wytwarzania nitki i samego ręcznika jest czasochłonny i staranny!
X. Jak należy dbać o hammam aby służył nam jak najdłużej?
O. Delikatne pranie do 40 stopni, nie stosować wybielaczy, koncentratów, prać w zwykłym proszku lub płynie do prania. W żadnym razie nie prasować! To jest zabójcze! Ścieg i nitka tracą swoje właściwości, ponieważ to jest tkane w specjalny sposób, a ścieg jest tak ułożony, że w gotowym wyrobie ręcznik spełnia swoje funkcję, a kiedy prasujemy pod temperaturą psujemy "układ" i szczelność tego ściegu.
X. Do jakich saun absolutnie nie należy wchodzić w hammamie?
O. Chyba nie ma takich saun:) Przecież to 100% bawełna, naturalnie obrobiona i malowana... Ale to już pytanie do specjalistów tej działki...
X. Wiem, że sporo podróżujesz -jak w życiu codziennym wśród społeczeństw muzułmańskim wykorzystywany jest jeszcze hammam? Czy przeniosłaś to na grunt polski, do Twojego domowego spa ?
O. Ręczniki Fouta i Hammam wykorzystuję wszędzie, nie wyobrażam sobie podróży bez tych ręczników. Nawet jak wybieram się do 5* hotelu, gdzie są ręczniki plażowe wydawane - i tak pakuje swój kochany Fouta (granatowy w różowe paski). Miejsca mi nie zajmuje dużo, waży mało. Ale muszę zaznaczyć się, że nie korzystam z hotelowych, a zawsze zabieram swój z frędzelkami - do moich kostiumów kąpielowych pasuje i wygląda elegancko. Lubię piękne dodatki i dbam o detale.
*Piękna biała frota - jest dla łazienki, ale na pewno nie na plaże.
Jeżdżąc na rowerach, nad rzekę, na grilla - cały czas zabieram hammamy ze sobą. Do sauny oczywiście też! Do każdego koloru klapek inny ręcznik, też zależy to od mojego nastroju. Cała moja rodzina, przyjaciele - wszyscy korzystają z tych ręczników. Między innym to moi przyjaciele pierwsi zakupili hammamy ode mnie, a kto dostał jako prezent, zaczął zachwycać się hammanem.
X. Jakie hammamy polecasz? Jakie są praktyczne i są dobrym zakupem na początek?
O. To zależy dla kogo. Jeżeli osoba nie chodzi do sauny, a potrzebuje na plażę lub jako kocyk piknikowy - to ewidentnie Fouta. Jest większy, można na nim rozłożyć się nawet bardzo dużej osobie, potem owinąć się. I musi być grubszy!
Jeżeli dla dziecka na lato jako kocyk czy narzutka to może być każdy, tylko kolory dopasować.
Na saunę typu STORM lub ZOMER - cienkie, delikatne, miękkie.
Jedna moja klientka, która pływa na statkach była zachwycona, ponieważ w czasie podróży tylko ona miała taki ręcznik i zrozumiałe, że tylko ona miała zawsze suchy na czas i gotowy do użytku. Inne panie męczyły się ze swoimi mokrymi cały czas frotami i sztucznymi z mikrofibry.
X. Jeśli hammam to jakie akcesoria radziłabyś kupić dodatkowo udając się do sauny tureckiej, marokańskiej czy tunezyjskiej? Co każda kobieta powinna posiadać w swojej wielkiej torbie "wellness and spa"?
O.Ręcznik Hamam! Piękny, wygodny, lekki, z frędzelkami...
Hmmm powiem co ja posiadam: kosmetyczkę Victoria's Secret! To ma być u każdej kobiety!Piękna! A w tej kosmetyczce: peeling mocny drobnoziarnisty, olej do ciała, najlepiej z pestek winogronu lub makadamia z mieszanką innych olejków. Po scrubowaniu, naniesieniu olejeku i owinięciu delikatnym i lekkim jak piórko ręcznikiem z frędzlami każda kobieta będzie czuła się wspaniałe!
Serdecznie dziekuję za rozmowę i tak wyczerpujące informacje.
z Olią Festan rozmawiała Xenia B.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza.