Sauny w Austrii - Wiedeń i okolice - W SAUNIE - Wellness & SPA

News

Wellness & SPA

REKLAMA

Post Top Ad


Sauny w Austrii - Wiedeń i okolice
Uczęszczając na obiekty saunowe w Austrii nie spotkamy się raczej z dyskusją na temat kultury saunowania, poprawnego saunowania, strefy nagości itd. We wszystkich obiektach które odwiedziłem jest to sprawa normalna i nie wymaga dyskusji. Rozmawiając z lokalnymi saunowiczami raczej spotkamy się ze zdziwioną miną pytając o takie rzeczy - "Jak można przebywać na saunie w inny sposób?" ... Takiego kontrpytania możemy się spodziewać. 

Saunowanie i jego poprawność (Nie chodzi tylko o nie używanie strojów kąpielowych) jest powszechne i wydaje się być naturalne. Nie spotkałem się do tej pory by ktoś przebywał w strefie saun ubrany lub zachowywał się w sposób nieodpowiedni. Taka osoba zapewne wzbudziła by oburzenie i została bardzo szybko wyproszona / upomniana. 

Seanse saunowe, aufguss (parowanie) bywają różnej jakości w zależności od obiektu. Saunaria również. Większość miejsc w których byłem w Wiedniu są własnością miasta a ceny nie są zbytnio wygórowane, chociaż z tym bywa różnie. Rozpiętość od 10 do 40 euro za 3 - 4h. Jeśli trafimy na promocję możemy spędzić cały dzień na obiekcie za 16 Euro.

W saunach i basenach przynależnych do saunarium przebywa się bez tekstyliów. W samej strefie saun większość osób również porusza się i odpoczywa nago... ale też nie eksponuje natarczywie golizny. Kilty zakładają nieliczne osoby, chyba że przechodzą do części restauracyjnej i tam wszyscy stosują okrycia chociaż też nie jest to wymagane. 

Kultura saunowania i zasady poprawnego saunowania są przestrzegane, naturalne i na wysokim poziomie. Przynajmniej nie zauważyłem do tej pory by było inaczej, ale może ktoś może mieć inne doświadczenia. 
Atmosfera panuje bardzo przyjazna, spokojna, luźna, z dużą dozą tolerancji i akceptacji. 
Wejście na obiekty od 16 roku życia. Nie spotkałem się z terminem "saunowanie dla Kobiet" lub "wieczór tylko dla Kobiet". W niektórych miejscach są wyznaczone dni / godziny podczas których mogą przychodzić rodziny z dziećmi poniżej 16 roku życia. 

Saunaria są koedukacyjne a tylko niektóre mają wydzielone dodatkowe miejsca z podziałem na płeć (znam tylko jedno takie miejsce). 

Zdażyło mi się odwiedzić również saunę w Dusseldorfie, i tam moje spostrzeżenia były bardzo podobne. Z tego co wiem, kraje takie jak Niemcy, Austria i Szwajcaria charakteryzują się bardzo podobnym podejściem do saunowania które jest tam bardzo popularne.

Saunaria:

1. Therme Wien (Oberlaa)

Obiekt duży i na wysokim poziomie. Przestrzegane zasady poprawnego saunowania. Fajne seanse saunowe. Saunamistrz. Duży wybór saun w strefie wspólnej. Dodatkowe wydzielona strefa dla Kobiet i Mężczyzn. Basen zewnętrzny i wewnętrzny (chłodzony), ponad 10 różnych saun, prysznice zewnętrzne i wewnętrzne, jacuzzi, duży odgrodzony obszar zewnętrzny do wypoczynku, parę pomieszczeń wewnętrznych do wypoczynku w tym pokój kominkowy, saunowa strefa restauracyjna z bogatą ofertą.
Do tej pory najfajniejsze saunarium na którym byłem. Bardzo polecam. Dużo rozrywek również poza strefą saun. Można spędzić na obiekcie cały dzień i się nie nudzić.Ocena: 9/10
Plusy: duży wybór saun, dobrze przygotowany obiekt, profesjonalny saunamistrz
Minusy: czasem duża liczba osób, wysokie ceny
Witryna: http://www.thermewien.at/
FB: https://www.facebook.com/thermewien/
Transport publiczny: od września 2017 dojazd metrem linia U1 do stacji Oberlaa.
Lokalizacja:
Therme Wien GmbH & Co KG
Kurbadstraße 14, 1100 Wien, Austria


2. Hütteldorfer Bad Wien

Obiekt na którym najczęściej bywam. Niezbyt duży ale za to atmosfera bardzo pozytywna. 5 saun, 2 baseny zewnętrzne w tym jeden chłodzony, jacuzzi, prysznice zewnętrzne i wewnętrzne, parę pomieszczeń wewnętrznych do wypoczynku, średniej wielkości obszar zewnętrzny do wypoczynku, dostęp do strefy restauracyjnej. Seanse odbywają się za każdym razem gdy tam jestem, ale różnej jakości. Saunowicze machają jak potrafią ale za to jest dużo radości. Przestrzegane zasady poprawnego saunowania.
Ocena: 7/10
Plusy: atmosfera, najczęściej nie przeludniony, niskie ceny
Minusy: mała liczba saun, czasem niezbyt miła obsługa 
Witryna: https://www.wien.gv.at/freizeit/baeder/uebersicht/hallenbaeder/huetteldorf.html
Transport publiczny: metro linia U3 + tramwaj linia 49
Lokalizacja:
Hütteldorfer Bad
Linzer Str. 376, 1140 Wien, Austria


3. Wellnessoase Erlebissauna Leobersdorf (Oase Leobersdorf)

Bardzo fajny obiekt około 30 km od Wiednia. Przestrzegane zasady poprawnego saunowania. Fajne seanse saunowe. Duży wybór saun, basen zewnętrzny chłodzony, basen wewnętrzny, dużo wewnętrznych pomieszczeń do odpoczynku ale mała przestrzeń zewnętrzną, jacuzzi, prysznice zewnętrzne i wewnętrzne. Miła i spokojna atmosfera. Polecam.
Ocena: 7,5/10
Plusy: duży wybór saun, miła atmosfera
Minusy: oddalenie od Wiednia i brak szybkiego połączenia publicznego 
Witryna: http://wellnessoase.co.at/
Transport publiczny: niestety nie mam wiedzy na ten temat. Polecam transport samochodem.
Lokalizacja:
Wellnessoase Erlebissauna Leobersdorf
Obere Grabengasse 18, 2544 Leobersdorf, Austria


4. Diana Bad 

Obiekt który najmniej przypadł mi do gustu, niemniej są przestrzegane zasady poprawnego saunowania. Nie trafiłem na seans saunowy - ale możliwe że się odbywają i są ok. W tej lokalizacji byłem tylko raz. Obiekt nie duży. Znajomi chwalą sobie spokój i mała ilość osób.Ocena: 4/10
Plusy: spokój i nie przeludniony 
Minusy: mało przestrzeni, brak seansów 
Witryna: http://www.dianabad.at/
Transport publiczny: metro linii U1 w pobliżu saunarium 
Lokalizacja:
Diana-Bad
Lilienbrunngasse 7-9, 1020 Wien, Austria


5. Römertherme Baden (Baden bei Wien)

Fajny obiekt nie daleko Wiednia. Niestety byłem tylko raz i to na bardzo krótko. Przestrzegane zasady poprawnego saunowania. Więcej szczegółów i ocenę podam po kolejnej wizycie.Ocena: -/10
Plusy: obiekt fajnie przygotowany, kultura saunowania
Minusy: -
Witryna: https://www.roemertherme.at/en/
Transport publiczny: dojazd z Wiednia tramwajem tzw. "Badenka" 
Lokalizacja:
Römertherme Baden
Brusattipl. 4, 2500 Baden, Austria


Obiekty polecane od znajomych ale których jeszcze osobiście nie sprawdziłem: 


6. Amalienbad Wien

Z danych które posiadam obiekt jest fajny w którym przestrzegane są zasady poprawnego saunowania. Wyznaczone raz w tygodniu godziny dla rodzin z dziećmi.
Witryna: https://www.wien.gv.at/freizeit/baeder/uebersicht/hallenbaeder/amalienbad.html
Transport publiczny: metro linii U1
Lokalizacja:
Amalienbad
Reumannpl. 23, 1100 Wien-Favoriten, Austria


7. Strandbad Gänsehäufel (wyspa na Dunaju)

Jest to wyspa na Dunaju przygotowana jako miejsce wypoczynku z plażami i różnymi rozrywkami. 1/4 wyspy jest wydzielona i obowiązuje tam strefa nagości. Z tego co słyszałem znajdują się tam również sauny ale niestety nie odwiedziłem tego miejsca i nie jestem w stanie nic więcej powiedzieć na ten temat. Wiem że w okresie wakacyjnym jest popularna i odwiedzana przez dużą liczbę osób.
Witryna: https://www.wien.gv.at/freizeit/baeder/uebersicht/sommerbaeder/gaensehaeufel.html
Transport publiczny: linia metra U1 + autobus lub 10 minutowy spacer
Lokalizacja:
Strandbad Gänsehäufel
Moissigasse 21, 1220 Wien, AustriaNadesłał: Maciej Rakowski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękujemy za dodanie komentarza.