Jak saunować? W stroju kąpielowym, w ręczniku czy nago? - W SAUNIE - Polski Portal Saunowy

News

POLSKI PORTAL SAUNOWY

Post Top Ad


Jak saunować? W stroju kąpielowym, w ręczniku czy nago?



Regularne wizyty w saunie są terapią nie tylko dla ciała, ale także dla duszy. Wpływają pozytywnie na skórę i pomagają skutecznie redukować negatywne skutki stresu i zmęczenia. Dla wielu użytkowników wizyta w saunie jest jednak przyczyną dyskomfortu, związanego z obowiązującą tam nagością. Podpowiadamy zatem, jak prawidłowo ubrać się do sauny, by korzystanie z niej stało się przyjemnością, a kłopotliwa niezręczność odeszła w zapomnienie.


W stroju kąpielowym 

Dla wielu osób kluczową kwestią pozostaje jednak nadal sprawa wstydu. Skrępowanie i uczucie zażenowania z powodu publicznej nagości sprawia, że decydują się na założenie stroju kąpielowego do sauny. Choć osłonięcie ciała obniża poziom zakłopotania może stać się przyczyną poparzeń. Panująca w saunie wysoka temperatura powoduje nagrzanie materiału i jego kurczenie, co dodatkowo uniemożliwia skórze swobodne oddychanie stając się siedliskiem szkodliwych toksyn. Dodatkowo jeśli strój wykonany został z syntetycznych materiałów, pod wpływem intensywnego ciepła może dojść do jego stopienia i uwolnienia szkodliwych substancji, co nie tylko negatywnie wpłynąć może na użytkownika, ale także osoby pozostające w jego pobliżu. Rozgrzany strój kąpielowy może prowadzić do powstawania krost i odparzeń, a w najgorszym wypadku również do poważnych oparzeń.






W ręczniku

Popularnym obrazkiem spotykanym w saunie jest także okrywanie ciała ręcznikiem. On również zapobiega swobodnej wentylacji ciała, jednak jest dużo lepszym rozwiązaniem od stroju kąpielowego. W zależności od rodzaju sauny dopuszcza się lub nie jego użytkowanie. Owijanie ciała ręcznikiem jest możliwe tylko w saunie podczerwonej, w której średnia temperatura wynosi 60-70 stopni Celsjusza, przy dwudziestoprocentowej wilgotności. Taki zakres temperatur nie powinien powodować oparzeń, w przeciwieństwie do parametrów sauny rzymskiej, zwanej potocznie parową. Temperatura panująca w jej wnętrzu jest w prawdzie podobna do tej, którą spotyka się w saunach podczerwonych, jednak wilgotność powietrza może przekroczyć nawet 90%, a to może stać się przyczyną poparzeń. W tym przypadku ręcznik warto zostawić przez drzwiami sauny.


Nago

Tradycja nakazuje pozbycie się skrępowania i wchodzenie do sauny nago. Bynajmniej wbrew opinii wielu, nie jest to związane z żadnym zboczeniem ani perwersją, a ma na celu jedynie względy zdrowotne. Wysoka temperatura panująca w saunie powoduje obniżenie ciśnienia krwi i wzrost tętna, odpowiada także za rozszerzenie naczyń potowych, dzięki czemu zwiększa się mechanizm oddawania ciepła przez organizm. Sprzyja to wydalaniu toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii, zwłaszcza mocznika i amoniaku. Prawidłowemu odprężeniu sprzyja umożliwienie organizmowi swobodnego pozbywania się niebezpiecznych substancji. Ciało nieskrępowane ubraniami może bez przeszkód odprowadzać je na zewnątrz, dzięki czemu wzmacnia się odporność, skóra zyskuje blask, a stres zostaje wyeliminowany, dzięki poczuciu trwającego relaksu i odpoczynku.





Najlepszym strojem na pobyt w saunie jest jego brak. 

Nagość pozwoli skutecznie oczyścić organizm z toksyn, zapobiegnie ryzyku oparzeń i sprawi, że osoba, której uda się przełamać strach, stanie się bardziej otwarta i mniej zakompleksiona, a korzystanie z dobrodziejstw sauny bardziej przyjemne.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękujemy za dodanie komentarza.