Łaźnia parowa to jedno z bardziej komfortowych urządzeń do upragnionego relaksu i wypoczynku dla ciała i zmysłów. Nazywana jest często łaźnią turecką czy też łaźnią rzymską. W większości przypadków niezależnie od użytej nazwy chodzi o saunę o dużej wilgotności powietrza i umiarkowanej temperaturze, w której jest wilgotno i parno.
Ten rozdaj sauny ma swoje korzenie w krajach śródziemnomorskich, jak Turcja, Grecja czy starożytny Rzym. Rózne tradycje i kultury sprawiły, ze łaźnie parowe, ich zastosowanie i zasady saunowania ewoluowały w różnych kierunkach.
Obecnie łaźnie parowe to tradycyjne wyposażenie saunariów. Wiele obiektów oferuje swym klientom kapiele w kilku różnych łaźniach parowych. Możliwości jest sporo... W kolejnych artykułach spróbujemy przyjrzeć się z bliska wybranym rodzajom łaźni, w tym miejscu prezentujemy ich krótki przegląd
ŁAŹNIA PAROWA TRADYCYJNA
Temperatura wewnątrz łaźni parowej 45-50° C, wilgotność powietrza ok. 100%.
ŁAXNIA SOLANKOWA
Łaźnia solankowa to rodzaj łaźni parowej, łączącej zalety sauny i groty solnej. Łaźnię solankową tworzą wnętrza wyłożone naturalnymi kamieniami, mozaikami lub drewnem, w których panuje atmosfera sprzyjająca relaksowi – temperatura 35-48 stopni Celsjusza, wilgotność powietrza 35-100 procent.
ŁAŹNIA PAROWA AROMATYCZNA
Temperatura wewnątrz łaźni parowej 45-50° C, wilgotność powietrza ok. 100%. Dodatkowo para wzbogacana jest różnego typu aromatami.
ŁAŹNIA BŁOTNA (RASUL)
Temperatura wewnątrz 35-50 °C, zmienna wilgotność powietrza zwiększająca się stopniowo do ok. 100%. Pobyt w łaźni błotnej łączy się z zabiegami kosmetycznymi z użyciem glinki. W pomieszczeniu umieszczone są pojedyncze lub wieloosobowe siedziska ze specjalnymi miejsca na misy z glinkami, algami itp. oraz dodatkowe miejsca do spłukiwania po zakończonym zabiegu.
HAMMAM
Pomieszczenie o podwyższonej temperaturze i wilgotności do masażu pian gdzie głównym elementem pomieszczenia jest podgrzewany kamienny stół do masażu.
TEPIDARIUM
Pomieszczenie o podwyższonej temperaturze z podgrzewanymi siedziskami i leżakami - służące do odpoczynku po zabiegu lub przygotowujące do niego.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza.