Hammam wywodzi się z tradycji tureckiej i jest najpopularniejszą formą saunowania w krajach Orientu. Rytuały hammam są jednocześnie ważnym elementem kultury tamtej części świata. Obecnie hammam zdobywa coraz większą popularność również w krajach europejskich, choć często odbiega on w formie od oryginalnego pierwowzoru. . Historia hammam sięga czasów starożytnych W tamtych czasach tylko zamożne domostwa wyposażone były w kanalizację oraz bieżącą wodę. Reszcie społeczeństwa pozostawały łaźnie – miejsca, gdzie można było zażyć kąpieli oraz odświeżyć się. W tym samym czasie na południu Europy, czyli przede wszystkim w Rzymie i w Grecji, ludność korzystała z otwartych term, w których woda źródlana dostarczana była akweduktami, natomiast tradycyjne łaźnie krajów Orientu pozostawały zamknięte, a w nich panowała wysoka temperatura i unosiła się para wodna.Tak jak odmienne były łażnie tek również inaczej kształtowały się tradycje rytuałów saunowych.
W trakcie zabiegu Hammam wykorzystuje się naturalne produkty do oczyszczania i masażu twarzy, takie jak: mydło Savon Noir, ginkę Rhassoul, olej arganowy. Ciało masuje się przy pomocy rękawicy Kessy. Zabieg składa się z 4 etapów.Cały rytuał składa się z czterech etapów nazywanych ceremoniałami.
Etap 1 – łaźnia parowa
Ceremoniał ten ma miejsce w łaźni parowej gdzie ciepła para zwilża nasze ciało, otwiera pory oraz zmiękcza skórę. Dzięki temu łatwiej będziemy mogli usunąć toksyny z organizmu. Ciepło panujące w łaźni otwiera pory skórne. Skóra lepiej wchłania składniki odżywcze zawarte w kosmetykach, a sam proces oczyszczania przebiega znacznie skuteczniej.
Etap 2 – peeling oczyszczający
Ceremoniał ten polega na dogłębnym peelingu ciała przy użyciu mydła Savon Noir i rękawicy Kessa. Savon Noir tp naturalny produkt powstały z połączenia zmiażdżonych czarnych oliwek i oleju. Ma ono konsystencje brunatnej pasty. Rękawica Kessa wykonana jest z ziarnistej tkaniny i służy do oczyszczania skóry z martwego naskórka. Savon Noir łączymy z wodą i otrzymujemy delikatną pianę, którą nakładamy przy użyciu rękawicy, na wilgotną skórę. Ciało masujemy Kessą zdecydowanymi, okrężnymi ruchami, kierując się od kończyn w kierunku serca. Intensywność naszych ruchów dostosowujemy do wrażliwości skóry. Większą uwagę poświęcamy miejscom gdzie naskórek jest grubszy ( pięty, łokcie i kolana ) lub gdzie widoczny jest cellulit. Przy pomocy masażu osiągamy szybkie działanie oczyszczające a kontynuując ten zabieg przez kilka minut pobudzamy krążenie krwi. Po wykonanym masażu należy dokładnie spłukać wodą całe ciało. Efekt tego etapu będzie natychmiast widoczny. Nasza skóra stanie się zdecydowanie bardziej gładka i miła w dotyku.
Etap 3 – maseczka z glinki mineralnej Rhassoul
Rhassoul – marokańska glinka wulkaniczna znana jest od XII wieku. W tradycji służy do mycia włosów oraz czyszczenia twarzy i ciała. Glinkę mieszamy z wodą pod wpływem której pęcznieje tworząc delikatną papkę. Nakładamy cienką warstwę na osuszoną skórę i pozostawiamy do wyschnięcia. Następnie spłukujemy całe ciało delikatnym strumieniem letniej wody. Rhassoul działa ujędrniająco na skórę a jednocześnie zapobiega wysuszaniu się jej.
Etap 4 – masaż olejkiem
Ostatnim etapem jest nawilżenie skóry, która po dokładnym oczyszczeniu łatwiej będzie wchłaniać substancje odżywcze. Do wykonania tej ceremonii najlepiej posłużyć się olejem arganowym zwanym „ płynnym złotem”. Używany od tysięcy lat przez kobiety marokańskie dla zachowania pięknego i młodego wyglądu, ten eliksir młodości ma silne działanie regenerujące i nawilżające skórę. Rozprowadzamy olej arganowy, delikatnie masując całe ciało i zostawiamy aby skóra wchłonęła to, co dla niej najcenniejsze.
Witam,
OdpowiedzUsuńpolecam ciekawy opis z http://hammamszeherezada.pl/ , http://zdrowie.wp.pl/wellness-i-spa/odnowa-biologiczna/art90,co-to-jest-hammam.html , jest trochę tych miejsc w sieci -tutaj zostały zebrane dość konkretnie. Dzięki!
Pozdrawiam autora.
By pogłębic wiedzę na temat hammamu ukaże się jeszcze jeden artykuł
OdpowiedzUsuń