Jak saunowanie wpływa na nasz organizm - W SAUNIE - Polski Portal Saunowy

News

POLSKI PORTAL SAUNOWY

Post Top Ad


Jak saunowanie wpływa na nasz organizm



Saunowanie jest zabiegiem mającym ogromny wpływ na bardzo wiele procesów zachodzących w naszymm organiźmie. sunowanie moze przynieść wiele pożytku dla kondycji naszego ciała i stanu zdrowia, jednak w niektórych sytuacjach moze być szkodliwe a nawet niebezpieczne dla życia. Jak sauna oddziałuje na nasz organizm?

Termoregulacja


Przebywanie w saunie powoduje wzrost temperatury ciała człowieka do 38,0-39,2°C. W pierwszych chwilach przebywania w gorącej saunie, temperatura ciała nieznacznie ulega obniżeniu. Przed upływem 10minut, powraca do normy, a później wzrasta średnio o 0,1°C na minutę. Wtedy też organizm się poci, rozszerzają się żyły i przyspiesza oddech – co jest potrzebne do ochładzania organizmu. Po opuszczeniu pomieszczenia z sauną, temperatura ciała nadal rośnie przez mniej więcej kolejne 10 minut. Maksymalne ocieplenie ciała człowieka po wizycie w saunie, to zwiększenie temperatury organizmu o 1,5°C od normy. Przez godzinę od pobytu w saunie, temperatura spada, średnio w tempie 0,07°C. Wtedy też osiąga wysokość o 0,2 wyższą od wartości sprzed ogrzewania.

Układ nerwowy


Gorąca temperatura pobudza układ współczulny. Następuje zwiększenie wydzielania adrenaliny, co ma związek z szeregiem dalszych zmian w organizmie. Sauna zalecana jest po wysiłku fizycznym, a nie przed nim. Dzięki niej zwiększa się szybkość przewodzenia impulsów nerwowych z komórek nerwowych do mięśniowych. W ten sposób usprawnia się praca i siła mięśni (skurcz) oraz wydolność fizyczna. Istnieje również opinia, że sauna może mieć swój pozytywny wpływ na zapobieganie zaburzeń psychicznych.

\



Układ krążenia


Na skutek wyrzutu adrenaliny, przyspiesza się akcja serca, pojemność minutowa i objętość wyrzutowa serca. Ciśnienie tętnicze obniża się, a żylne podnosi. Temperatura w saunie powoduje takie ogrzanie organizmu, że krew wędruje w głąb ciała, do innych narządów, przez co poprawia się ich ukrwienie i funkcjonowanie. W saunie czujemy się tak, jakbyśmy ćwiczyli, dlatego też jest to swego rodzaju trening dla serca. Zatem z sauny powinny zrezygnować osoby z niewydolnością serca, po zawałach, z wysokim nadciśnieniem tętniczym (200/120mmHg), jak również z niskim (ryzyko niedociśnienia ortostatycznego).

Układ oddechowy


Pierwsze minuty w gorącej saunie przyczyniają się do nieznacznego spowolnienia. Później pogłębia się i przyspiesza, co jest ważne dla zwiększenia oddawania ciepła przez drogi oddechowe. Przez układ oddechowy wydalane jest mniej dwutlenku węgla. Po opuszczeniu sauny oddech spowalnia się i powraca do normy. Poprawie ulegają inne parametry oddechowe, jak np. dyfuzja gazów, objętość i pojemność płuc oraz przepływ powietrza w drogach oddechowych.




Układ krwiotwórczy


W saunie zmianom ulega obraz krwi. Zauważalnie podnosi się: hemoglobina (czerwony barwnik krwi) erytrocyty (krwinki czerwone) młode krwinki układu granulocytowego Czasem, ale u zdrowych ludzi, nasila się fibrynoliza, czyli fizjologiczne rozpuszczanie skrzepów w naczyniach krwionośnych. Na uwagę zasługuje jeszcze obniżanie niektórych parametrów krwi, jak np.: liczba leukocytów liczba granulocytów kwasochłonnych czas protrombinowy

Układ narządów ruchu


Polepszeniu ulega nie tylko przewodzenie impulsów, ale jeszcze ukrwienie mięśni. Po wysiłku fizycznym taki zabieg usprawnia ich detoksykację i odpręża je. Systematycznie stosowana, owocuje zwiększeniem wydolności i wytrzymałości mięśni. Po treningu wysiłkowym, z sauny powinno się kożystać dopiero po ok. 24 godzinach.



Przemiana materii


Podczas pobytu w saunie zmniejsza się zużycie tlenu (przy zwiększonej pojemności minutowej serca). To z kolei ujawnia się w zwiększeniu ciśnienia parcjalnego tlenu i saturacji (wysycenie krwi tlenem). Ponadto zwiększa się przepływ krwi przez naczynia krwionośne narządów, co usprawnia ich pracę i detoksykację. Oprócz tego dochodzi do przemian w gospodarce wodno-elektrolitowej. Skoro się pocimy – tracimy wodę, ale też pierwiastki, głównie sód i potas. Utrata wody może wynosić od 1,5 do 3 litrów i należy ją uzupełnić!

Kiedy nie należny korzystać z sauny?


Z saunowania powinniśmy zrezygnować gdy cierpimy na określone dolegliwości. Jako stany chorobowe i fizjologiczne, w których nie wolno korzystać z sauny określa się: infekcje układu oddechowego  (zapalenia płuc, przeziębienie, gruźlica), stan astmatyczny, niewydolność serca, choroba wieńcowa, wysokie nadciśnienie, niedociśnienie, przebyty niedawno zwał serca, krwawienie miesiączkowe, ciąża, okres karmienia piersią, infekcje narządów rodnych, wrzody i nadżerki, nowotwory i choroby zakaźne, padaczka, przebyty udar mózgu, syndrom dnia poprzedniego, stan po spożyciu używek (alkohol, narkotyki), jaskra, daltonizm, impotencja i stulejka.

Jeżeli mamy wątpliwości, czy saunowanie jest dla nas właściwe, warto skonsultować to z lekarzem.




*Artykuł ma charakter ogólnoedukacyjny i nie jest informacją medyczną.





1 komentarz:

  1. Ile minimalnie powinno się przebywać w saunie podczas jednego pobytu, aby była z tego korzyść dla naszego organizmu? Czytałem, że dopiero po 8 minutach pobytu w saunie, nasz organizm uruchamia mechanizmy obronne. Tym samym pobyt w saunie poniżej 8 minut mija się z celem. Dlaczego więc rytuały zazwyczaj trwają ok 10 minut a nie 12-15?

    OdpowiedzUsuń

Dziękujemy za dodanie komentarza.