Olejki pozyskiwane z roślin to ciągle niedoceniane środki terapeutyczne. Mają wiele ciekawych właściwości.
Właściwości antyseptyczne – Często olejki górują nad antybiotykami (w środowiskach niekonwencjonalnych opinii) sprawiając, że bakterie, mikroby i patogeny np. skórne, zostają skutecznie unicestwione. W naukowych źródłach można przeczytać, że olejek eteryczny wykazuje działanie bakteriolityczne, a nie nietylko bakteriostatyczne. Różnica polega na tym, że działanie bakteriostatyczne polega na zatrzymaniu rozwoju i rozmnażania się bakterii, natomiast bakteriologiczne rozkłada i niszczy źródło rozwijających się bakterii. Nie bez powodu dyskutuje się się o konieczności "odrobaczania" organizmu. Tutaj skuteczne są m.in. naturalne olejki eteryczne.
Właściwości diuretyczne tzw. drenażowe – oznacza to, że olejek potrafi usuwać i jakby rozpuszczać złogi powstałe w najważniejszch organach naszego organizmu tj. skórze, wątrobie, płucach, nerekach. Złogi te powstają w procesie dezasymilacjii, czyli wszelkich procesów zachodzących w powyższych organach. Jest to bardzo ważna funkcja, gdyż wszelakie złogi zatykają i zakłócają prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Olejek rozkłada również zlepki w przewodzie pokarmowym, a tym samym dezynfekuje układ trawienny.
Właściwości osmotyczne – chodzi tu o skuteczne przenikanie wszystkich warstw naszej skóry. Stąd rozliczne ich właściwości gojenia ran, dezynfekcji, czy regenaracji skóry. Jeżeli olejek eteryczny pochodzi ze sprawdzonego źródła lub wytworzony jest sam, nie ma możliwości, żeby nie zauważyć na swojej skórze jego zbawiennego działania.
Ponadto olejki eteryczne mają szereg zastosowań tzw. zmysłowych. Odprężają umysł, pozwalają zwolnić się myślom i wprowadzają w stan spokoju oraz równowagi cielesno-duchowej. Czasem wystarczy tylko dodać kilka kropel do wody w kominku i zapalić tea-lighta. To doskonały pomysł, aby uzupełnić nasze domowe spa o solidną dawkę relaksu.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza.