Aromaterapia jest chętnie stosowana w kosmetologii. Olejki eteryczne w kosmetyce, wykorzystuje się m.in. do: masażu, kąpieli aromatycznych, inhalacji czy kompresów. Olejki aromatyczne mają działanie równoważące i przyspieszają proces regeneracji organizmu po chorobie. Zabiegi aromaterapeutyczne pozwalają wyciszyć się, działają na zmysły i przynoszą ukojenie.
Sauna
Olejki do sauny to prawdziwy dar natury, bogactwo zmysłowych zapachów, ambrozja dla naszych zmysłów. To inaczej esencje roślinne, bazujące na ziołach leczniczych. Mają dobroczynny wpływ na nasz nastrój. Ciepło, które oferuje sauna w połączeniu z łagodną wonią olejków aromatycznych to prawdziwy komfort wypoczynku, który nasyca nasz zmysł węchu cudowną wonią darów przyrody. Tym sposobem relaks w saunie stanie się poniekąd odbiciem wypoczynku na łonie natury – przechadzką po pachnącym świerkiem lesie lub po świeżo ściętej, zielonej trawie.
Kąpiele
Nie ma nic bardziej skutecznego na stres, jak kąpiel z dodatkiem kilku kropli olejku eterycznego. Kąpiel taka, pobudza krążenie krwi w naczyniach obwodowych, działa uspokajająco, zmniejsza bóle reumatyczne i mięśniowe, usuwa zmęczenie oraz bezsenność. Polecamy tutaj olejki: sosnowy, jodłowy, tatarakowy i z eukaliptusa.
Masaż aromaterapeutyczny
Podczas masażu, olejki łatwo przenikają przez skórę dostając się do krwi, a z nią do wszystkich narządów wewnętrznych. Pobudzają krążenie, powodując lepsze ukrwienie organizmu i skóry. Działają na nią regenerująco, nadając elastyczność i połysk. Wybór olejku jest sprawą indywidualną. Olejek powinien dawać miłe wrażenie zapachowe, działa wtedy relaksująco.
Z powodu dużego stężenia olejków, do masażu używa się oleju nośnikowego, w którym rozpuszcza się kilkanaście kropli olejku eterycznego. Olejem nośnikowym może być: olej sojowy, słonecznikowy (rzadziej), migdałowy, sezamowy, a nawet oliwa (mimo silnego zapachu).
- Do tłustej skóry można stosować olejek cedrowy, jałowcowy i cytrynowy.
- Do suchej skóry olejek rumiankowy, geranium, lawendowy, neroli.
- Stany zapalne skóry łagodzi masaż z olejkiem cyprysu, pelargonii, jałowca.
- Dla złagodzenia trądziku i zmian na skórze, stosuje się olejek z jałowca, rumianku, cedru, eukaliptusa, lawendy.
Inhalacje
Są one skuteczne przy schorzeniach górnych dróg oddechowych. Można do tego celu stosować lampkę aromatyczną bądź termos z gorącą wodą. W tym celu należy dodać do wody 5-10 kropli olejku, przykryć głowę ręcznikiem i wdychać parę przez 5-10 minut.
Inhalacje mogą też być stosowane w podróży. Wystarczy skropić chusteczkę kilkoma kroplami olejku i w dowolnym momencie, po przyłożeniu do nosa, wykonać kilka głębokich oddechów.
Najskuteczniejszymi są tu olejki z eukaliptusa, lawendy, sosny, bazylii i mięty.
Własne perfumy
Perfumy są 15-25% roztworami olejków eterycznych w czystym spirytusie. Woda toaletowa, zawiera 12-15% olejków zmieszanych z 50% alkoholem. Alkohol utrwala zapach olejku.
Jakość gwarancją bezpieczeństwa
Aby użycie olejków aromatycznych było bezpieczne i miało pozytywny wpływ na nasze zdrowie i dobre samopoczucie, należy zwrócić szczególną uwagę na ich skład, właściwości oraz pochodzenie.
Na rynku znajdziemy wiele produktów reklamowanych jako olejki aromatyczne o wszechstronnym zastosowaniu, lecz ich jakość nie gwarantuje bezpieczeństwa ich stosowania. Jakie wybrać więc produkty?
Kierując się własnym doświadczeniem w stosowaniu olejków eterycznych, zarówno w pracy zawodowej, jak i w domowym użytkowaniu, polecam produkty oferowane przez firmę Bassau. Firma Bassau, jest liderem w tym segmencie na rynku Polskim, a olejki eteryczne tej marki, spełniają najwyższe standardy. Zachęcam do zapoznania się z pełną ofertą firmy Bassau: [LINK]
Sylwia Kamińska-Konkol
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza.