Korzystanie z sauny to przyjemność, relaks i nieoceniony zabieg terapeutyczny. Jednak należy pamiętać, że przebywanie w wysokiej temperaturze panujacej w saunienie powoduje również pewne zagrożenia dla naszego zdrowia. Jednym z nich jest odwodnienie organizmu. Utrata wody przez organizm związana jest z przegrzewaniem organizmu w saunie i wzmożonym poceniem się, które jest nieodłącznym elementem saunowania. Zjawiskom tym towarzyszy ryzyko odwodnienia które jest to groźnym stanem niedoboru wody w organizmie i może mieć poważne następstwa.
Odwodnienie to stan chorobowy, który jest wynikiem utraty wody i elektrolitów przez organizm. Odwodnienie organizmu może nastąpić w wyniku pocenia się. Pocenie się to reakcja organizmu na wysiłek fizyczny lub wysoką temperaturę. Wydzielanie potu pozwala ciału ochłodzić się. Oprócz wody pot zawiera inne substancje: glukozę, aminokwasy, mocznik, kwas moczowy, chlor oraz sód. Jeśli pocimy się intensywnie, na przykład w saunie i nie nawadniamy organizmu, narażamy się na odwodnienie. Stan ten objawia się suchością w jamie ustnej, uczuciem pragnienia, mniejszym wydzielaniem śliny, rozdrażnieniem, zaczerwienieniem skóry, a także ogólnym osłabieniem i zaburzeniami koordynacji ruchów, omdleniem. Organizm chroni się przed nadmierną utratą wody poprzez zredukowanie ilości wydalanego moczu. Niestety, wiąże się to z ryzykiem zatrzymania substancji toksycznych w organizmie i rozwoju kamieni nerkowych.
Po saunowaniu lub pomiędzy seansami należy uzupełnić płyny, w takiej ilości, która pozwoli zaspokoić odczuwane pragnienie. Dla ugaszenia pragnienia, uzupełnienia płynów i elektrolitów zaleca się picie wody lub napojów i soków. Dobrym rozwiązaniem jest również raczenie się herbatą. Aby zdrowo i bezpiecznie saunować należy ograniczyć się do napojów bezalkoholowych. Działanie alkoholu w połączeniu z saunowaniem może mieć groźne dla zdrowia skutki, szczególnie w przypadku osób cierpiących na choroby układu krążenia i związane z podwyższonym ciśnieniem. Najlepsze efekty daje spożywanie soków pomidorowych, które są bogatym źródłem. mikroelementów, witamin oraz przeciwutleniaczy i innych ważnych dla diety składników pokarmowych.
Dobre saunaria oferują swym gościom swobodny, wliczony w cenę wejścia dostęp do wody przeznaczonej do picia a nawet herbatę lub ziołowe napary. Jednak, pomimo światowym trendom, w Polsce nie jest to standardem. Wręcz przeciwnie - to rzadkość... Odnieść można wrażenie, że właściciele ośrodków saunowych celowo tak postępują. Koszt kubka wody w niektórych ośrodkach to kwota, za którą kupimy w sklepie kilkanaście litrów! Rachunek ekonomiczny nie pozostawia złudzeń, że proceder ten na szansę zniknąć z saunariów w najbliższej przyszłości. Idąc do sauny warto zabrać ze sobą zasobny portfel lub własną butelkę wody, oczywiście jeżeli regulamin saunarium nie zabrania wnoszenia czegokolwiek prócz portfela na teren ośrodka.
Super wskazówki. Nie każdy pamięta o tym problemie.
OdpowiedzUsuńPrzede wszystkim trzeba wcześniej zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu
OdpowiedzUsuń