Saunowanie wpływa na zmiany w niemal wszystkich układach organizmu człowieka. Reakcje na przegrzanie mogą być różne u różnych osób i chociaż sauna zazwyczaj poprawia kondycję zdrowotną, to należy liczyć się również z zagrożeniami.
W ostatnim felietonie w tym cyklu opisałem niebezpieczeństwo odwodnienia organizmu w saunie i metody zapobiegania, kontynuując tą tematykę przedstawię jak reaguje nasz układ krążenia w środowisku sauny.
Jak reaguje układ krążenia na warunki panujace w saunie?
Reakcja organizmu zależy przede wszystkim od temperatury powietrza, czasu trwania ekspozycji, stopnia wilgotności oraz bilansu płynów. Podczas pobytu w saunie naczynia krwionośne skóry rozszerzają się, stymulując układ krążenia i zwiększając znacząco przepływ krwi. W celu utrzymania homeostazy, zredukowany zostaje przepływ krwi w innych obszarach: mięśniowym (o 0,6 l/min), trzewnym (o 0,6 l/min) oraz w nerkach (o 0,4 l/min). Wymaga to również zintensyfikowanej pracy serca, którego objętość minutowa może wzrosnąć nawet o 6,6 l/min. W wyniku stresu cieplnego wzrasta produkcja noradrenaliny, która wpływa na przyspieszenie akcji serca do 100 – 160 uderzeń na minutę. Całość procesu modyfikuje ciśnienie skurczowe krwi, które z reguły umiarkowanie się podwyższa. Jest to szczególnie uwarunkowane nagłymi zmianami wilgotności lub temperatury: przy polewaniu kamieni wodą oraz nagłym schładzaniu ciała. Z tego powodu osobom z nadciśnieniem odradza się stosowania lodowatych pryszniców lub pocierania skóry lodem. Jeżeli chodzi o ciśnienie rozkurczowe, ulega ono spadkowi, przy gwałtowniejszych ruchach (np. nagła zmiana pozycji) może doprowadzić do omdlenia. Z tego powodu sauna powinna zawsze znajdować się pod nadzorem wykwalifikowanego personelu.
Kto nie powinien korzystać?
Szczególną ostrożność zaleca się osobom, które mają lub miały w przeszłości problemy dotyczące funkcjonowania serca i układu krążenia. Dotyczy to szczególnie tych anomalii, które w wyniku spadku ciśnienia tętniczego lub spadku rzutu serca mogłyby ulec znacznemu pogorszeniu. Dotyczy to przede wszystkim osób z niewyrównaną niewydolnością serca, zaawansowanym zwężeniem zastawki aortalnej, niekontrolowanym nadciśnieniem tętniczym oraz niestabilną dusznicą. Kąpieli w saunie nie wolno zażywać również bezpośrednio po intensywnym wysiłku fizycznym oraz po zażywaniu alkoholu. W przypadku osób po przebytym zawale, zaleca się zaprzestanie stosowania przez okres od 6 do 8 tygodni. W każdym przypadku warto skonsultować się z lekarzem lub przynajmniej z personelem obiektu.
Przestrzeganie podstawowych zasad
Bez względu na to czy znajdujemy się w grupie ryzyka, powinniśmy pamiętać o zachowaniu podstawowych zasad użytkowania sauny. Dostosowanie się do nich pomoże uniknąć negatywnych skutków zdrowotnych. Ekspozycję na wysoką temperaturę powinno się zwiększać stopniowo, zaczynając od sauny najmniej gorącej lub od najniższej ławeczki, tak aby stopniowo przyzwyczaić organizm. Jedna kąpiel cieplna nie powinna trwać dłużej niż 5 – 10 min., (z przedłużeniem do 15 min. dla osób przyzwyczajonych do korzystania z sauny). Po wyjściu z sauny należy odpocząć w pozycji siedzącej, a następnie stopniowo ochładzać ciało. Po zakończeniu seansu należy zadbać o odpowiednie nawodnienie ciała poprzez wypicie dużej ilości wody.
Z dobroczynności kąpieli w saunie powinniśmy korzystać rozsądnie. Długotrwałe i intensywne przebywanie w saunie może spowodować powikłania ze strony układu krążenia. Szczególną ostrożność powinny zachować osoby znajdujące się w podwyższonej grupie ryzyka.
* Netografia: "Sauna a choroby układu krążenia' Anna Marek, Forum Kardiologiczne
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza.