Łaźnia solankowa dla zdrowia i urody - W SAUNIE - Polski Portal Saunowy

News

POLSKI PORTAL SAUNOWY

Post Top Ad


Łaźnia solankowa dla zdrowia i urody




Łaźnia solankowa to rodzaj łaźni parowej, łączącej zalety sauny i groty solnej. 

Łaźnię solankową tworzą wnętrza wyłożone naturalnymi kamieniami, mozaikami lub drewnem, w których panuje atmosfera sprzyjająca relaksowi – temperatura 35-48 stopni Celsjusza, wilgotność powietrza 35-100 procent oraz wygodne siedziska i nastrojowe światło. Od innych łaźni czy saun parowych odróżnia ją to, że wraz z parą wodną w powietrzu jest rozpryskiwana solanka o wysokim stężeniu.

Seans w saunie solankowej trwa 15-20 minut. Wchodząc do pomieszczenia, można okryć się ręcznikiem, ale potem siedzi się w niej nago, by kąpiel parowa mogła pozytywnie zadziałać na organizm, nie powodując przy tym podrażnień skóry czy odparzeń. 

Po wyjściu z sauny lub łaźni zaleca się wziąć chłodny prysznic lub/i kąpiel i stopniowo schłodzić ciało, zaczynając od stóp, a kończąc na górze. Po schłodzeniu ciała zaleca się ponadto półgodzinny odpoczynek.






Wizyty w łaźni solankowej mają korzystny wpływ na zdrowie człowieka – oczywiście, jeśli weźmie się pod uwagę ewentualne przeciwwskazania i zachowa umiar.

Inhalacje solankowe w łaźni parowej wpływają pozytywnie przede wszystkim na układ oddechowy i pomagają w leczeniu zapalenia zatok. Poprawiają również stan skóry, otwierając pory, pobudzając krążenie, usuwając toksyny, nawilżając ją i dostarczając jej mikroelementów. Wysoka temperatura natomiast rozgrzewa i relaksuje, a chwile spokoju, których często nam brakuje w codziennym życiu, oraz nastrojowe (często kolorowe) światło koją nerwy, niwelują stres i pozwalają odpocząć. Schłodzenie organizmu po wizycie w łaźni dodaje na nowo energii i sił witalnych.

Wizyty w łaźni solankowej polecane są osobom, które nie tolerują dobrze zbyt wysokiej temperatury, ale chcą rozgrzać się, odpocząć, poprawić swoje samopoczucie i stan zdrowia. Solanki i stworzony w łaźni odpowiedni mikroklimat, zbliżony do nadmorskiego, działają pozytywnie w przypadku schorzeń układu oddechowego, problemów skórnych, niedoczynności tarczycy, przemęczenia i stresu oraz wspomagają proces odchudzania.






Mimo iż swoich wysokich cech prozdrowotnych łaźnie i sauny nie są odpowiednim miejscem dla każdego. Do sauny czy łaźni – podobnie jak na basen – nie mogą przychodzić osoby z otwartymi ranami i niektórymi, zwłaszcza zakaźnymi, chorobami skóry. Wizyty w saunie lub w łaźni nie są także m.in. dla kobiet w ciąży, osób cierpiących na epilepsję, klaustrofobię, alergię na składniki solanek (np. jod, brom) oraz choroby układu sercowo-naczyniowego (w niektórych stadiach). 

Jeżeli ma się jakiekolwiek wątpliwości lub choruje na cokolwiek, warto zawczasu skonsultować pomysł wizyty w saunie lub łaźni solankowej z lekarzem.

Aby pozytywny rezultat wizyty w saunie czy łaźni solankowej był odczuwalny w aspekcie zdrowotnym, trzeba tam bywać regularnie, przynajmniej przez jakiś czas.




1 komentarz:

Dziękujemy za dodanie komentarza.