Stosowanie soli w medycynie ma niezwykle długą historię. Współcześnie wykorzystanie zdrowotnych właściwości soli w leczeniu licznych schorzeń nazywane jest haloterapią. To dzięki niej w naturalny sposób możemy wzmacniać organizm i uporać się z takimi dolegliwościami jak przewlekłe choroby górnych dróg oddechowych czy alergie.
Haloterapia to metoda leczenia, która wykorzystuje dobroczynne działanie soli. Za jej pomocą można leczyć różnorakie schorzenia układu oddechowego, na przykład astmę oskrzelową czy choroby krtani. Jest niezwykle pomocna również w walce z alergią oraz wspomaga układ krążenia.
Haloterapia – leczenie solą
Właściwości lecznicze soli znane są od dawnych lat. Ze względu na właściwości antyseptyczne, sól służyła do odkażania i oczyszczania ran. Współcześnie jej zastosowanie w medycynie jest niezwykle rozległe. Jednym z nich jest właśnie haloterapia – halos to słowo pochodzące z języka starogreckiego, oznaczające sól. Terapia z kolei to po prostu leczenie, w dosłownym tłumaczeniu haloterapia to właśnie leczenie solą. Istnieją różne rodzaje haloterapii:
- inhalacja
- kąpiele
- płukania
- krenoterapia
Inhalacje solą
Solankowe inhalacje, to jedna z najbardziej popularnych metod haloterapii. Polega ona na wdychaniu rozcieńczonej solanki, która została rozpylona w postaci aerozolu. Dla kogo są inhalacje solankowe? Wskazania są następujące: przewlekły nieżyt nosa, oskrzeli, krtani i gardła, a także alergiczne choroby górnych dróg oddechowych. To właśnie te schorzenia najlepiej leczyć inhalacjami, które nawilżają drogi oddechowe, wspomagają prawidłowe odkrztuszanie i rozrzedzają śluz.
Krenoterapia
Krenoterapia polega na piciu określonej ilości wód mineralnych. Ich działanie pozytywnie wpływa na organizm człowieka – w tym przypadku przede wszystkim na układ pokarmowy. Wody te w stężeniu zwiększają ruchy robaczkowe jelit, podnoszą kwaśność soku żołądkowego i pobudzają jego wytwarzanie oraz rozrzedzają śluz.
Ponadto picie wód mineralnych korzystnie wpływa na funkcjonowanie układu moczowego i wzbogaca cały organizm w niezbędne dla jego funkcjonowania składniki mineralne.
Kąpiele solne
Zanurzanie całego ciała w wodach leczniczych, praktykowane było już w starożytności. Współcześnie jednak, po przeprowadzonych badaniach doskonale wiemy, jaka kąpiel lecznicza będzie najlepsza na dane schorzenie. Może być to kąpiel słaba lub silna, w zależności od stężenia solanki w wodzie, oraz całkowita lub częściowa – stosowana na całe ciało lub jego wybrane partie.
Kąpiele w wodach mineralnych to remedium na choroby skórne, takie jak łuszczyca czy łojotokowe zapalenie skóry. Sprawdzą się również w walce z chorobami górnych dróg oddechowych czy nawet zwykłym przeziębieniem, gdyż wzmacniają odporność organizmu.
Płukania solne
Płukania solne mają wiele właściwości, przede wszystkim oczyszczających. Niezwykle popularne są płukania zatok, które pomagają rozrzedzić zalegający w nich śluz i udrożnić przestrzeń zatokową. Dzięki temu pozbędziemy się uciążliwych bólów głowy oraz osłabionego smaku i powonienia, które spowodowane są wydzieliną znajdującą się w zatokach.
Taka wizyta w SPA i te zabiegi są czymś wspaniałym
OdpowiedzUsuń.
OdpowiedzUsuńMi się właśnie marzy wyjazd do SPA bo ostatnio byłam bardzo dawno temu i teraz by mi się przydało. ALe poczekam aż sytuacja się unormuje
OdpowiedzUsuńRaz w miesiącu udaje się na takie zabiegi, polecam każdemu!
OdpowiedzUsuń